altin-fedin

Altın bu akşam sonuçlanacak olan FED’in Temmuz toplantısı kayıplarını giderek derinleştiriyor Altın ve değerli metal piyasalarında yaşanan gelişmeler ve merak edilenler haberimizde Son haftalarda altın piyasasında sert düşüşler yaşanıyor. Altının değer kayıpları yaşamasındaki neden ise küresel hisse senetlerinde görülen kazanımlar olmuştu. Hatırlanacağı üzere geçen hafta içerisinde ABD ve Avrupa’da açıklanan şirket kar verilerinin ekonomistlerin beklentilerinin üzerinde iyi gelmesinin ardından küresel hisse senetlerinde ralli başlamıştı. Yatırımcıların ise bu gelişmenin ardından risk iştahı giderek artmış ve güvenli liman alımlarına yönelim giderek azalmıştı. Yaşanan bu gelişmeler altın piyasasının negatif yönde seyretmesine neden olmuştur.

dolar-kuru

Türkiye de 2013 yılında 33 5 ton ile rekor seviyeye ulaşan altın üretimi madencilik faaliyetleri için gerekli izinlerin alınmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2014`te 31 ton, geçen yıl ise 27 tona geriledi Geleneksel yatırım aracı ve güvenilir liman altının üretimi Türkiye’de düşüyor. 2013 yılında 33,5 ton ile “rekor” seviyesine ulaşan altın üretimi, madencilik faaliyetleri için gerekli izinlerin alınmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2014’te 31 ton geçen yıl ise 27 tona geriledi.Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ümit Akdur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın madenciliğinde son 25 yılda yaklaşık 800 milyon doları maden arama faaliyetlerine, 2 milyar doları da tesis yatırımları olmak üzere toplamda 3 milyar dolara yakın yatırım yapıldığını, söz konusu yatırımlarla yaklaşık 7 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığını, bunun sonucunda da yıllık altın ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini ülkenin kendi altın potansiyelinden karşılar hale geldiklerini söyledi.

Çeyrek altın fiyatlarındaki düşüş devam ediyor. Dün günü 124.9 liradan tamamlayan gram altın nceki kapanışa göre yatay seyirle 124,81 liradan işlem görüyor finans Analisti İslam Memiş dolar endeksinde yaşanan belirsizliğin altının gram fiyatını olumsuz etkilediğini aktararak altının ons fiyatında ise düşüşte fiyatında ise düşüş yönündeki beklentilerinin devam ettiğini dile getirdi.

altin_65

İklim Değişikliği Kültür Değerlerini Tehdit Ediyor: Risk Altındaki 6 Dünya Mirası Bölgesi

26 Mayıs günü, ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, “uyduruk değil gerçek çevresel değişimlere” odaklanacağının, ABD’nin 2015 Paris Antlaşması’na katılımını iptal edeceğinin ve “BM küresel ısınma programlarına ABD vergileriyle yapılan tüm ödemeleri durdurmanın” sözünü verdi. Aynı gün UNESCO, iklim değişikliğinin doğal ve kültürel miraslar için en önemli risklerden biri olduğunu gösteren yüz sayfalık bir Dünya Mirası ve Turizm raporu yayımladı. Bundan üç gün sonra Fransa’daki Sen Nehri, son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı, Paris’te nehrin çevresindeki bölgede sel yaşandı ve Louvre ve d’Orsay müzeleri kapatıldı.

Bu Hafta 4 Yeni Film Vizyona Girecek

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 4 film vizyona girecek.

Tarzan Efsanesi"Harry Potter" filmlerinin yönetmeni David Yates'in yönettiği ve başrollerinde Alexander Skarsgard, Samuel L. Jackson, Margot Robbie, Djimon Hounsou, Jim Broadbent ile Christoph Waltz'ın yer aldığı "Tarzan Efsanesi" izleyiciyle buluşacak.Hikayesi, Edgar Rice Burroughs'un yarattığı Tarzan serilerinden uyarlanan filmin senaryosu Adam Cozad ve Craig Brewer'a ait.Yeni macerada, kendisinin sevdiği her şeyi ve herkesi yok etme tehdidi yaratan güçlü bir düşmanla karşı karşıya olan Tarzan, öte yandan İngiliz asilzadelerinin arasında yıllar geçirdikten sonra Afrika'ya dönüşünü bekleyen eski hasımlarından dolayı da büyük tehlike altındaki bir kahraman olarak izleyicinin karşısına çıkacak.

Çeyrek Final Bileti Quaresma’dan | Hırvatistan 0-1 Portekiz

EURO 2016 son 16 turunda Portekiz, Hırvatistan'ı Quaresma'nın 117. dakikada attığı golle 1-0 mağlup ederek çeyrek finale yükseldi. Grupta oynadığı 3 maçı da kazanamayan Portekiz, Quaresma'nın altın değerindeki golüyle turnuvadaki ilk galibiyetini elde etti. Portekiz, çeyrek finalde Polonya'nın rakibi oldu.

Çeyrek Final Bileti Quaresma’dan | Hırvatistan 0-1 Portekiz

Altın Palmiye’nin Sahibi ‘İşçi Sınıfının Yönetmeni’ Ken Loach

69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü sahibini buldu. 21 filmin yarıştığı ödülün sahibi uzun süren maratonun ardından belirlendi. Ödülü İngiliz yönetmen Ken Loach tarafından çekilen ‘I, Daniel Blake’ filmi kazandı. 

Altın Palmiye’nin Sahibi ‘İşçi Sınıfının Yönetmeni’ Ken Loach