321305

FETÖ’yle mücadelede yurt genelinde süren operasyonlarda örgütün komiser abisi Mahmut Karslı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Trabzon Baro Başkanı Orhan Öngöz ve İzmir Vali Yardımcısı Mehmet Suat İlhan gözaltına alındı. İşte yurt genelinde il il FETÖ operasyonları Örgütün üst düzey yöneticilerinden Bilal Ünsal, İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli komiserlerin abisi ve FETÖ emniyet sorumlusu öğretmen Mahmut Karslı ile örgüt üyesi Alaettin Ö. Adem A. Abdulkerim Ü. Mehmet Ü. Şener Ç. ve Harun Ç. tutuklandı. Örgütün kriptolu iletişim programı ByLock,u kullandıkları belirlenen 141 kamu personeline yönelik operasyonda 76 şüpheli gözaltına alındı.

Türkiye barolar birliği başkanı metin feyzi oğlu 15 Temmuz darbe gecesinde özel kuvvetlerdeki Fetöcü üsteğmenin ihanetini anlattı. Ekran başındakilerin tüyleri diken diken oldu. CNN Türk ekranlarında yayınlanan Hafta sonu programına katılan Türkiye barolar birliği başkanı metin feyyioğlu’nun 15 temmuz gecesi yaşananlara ilişkin özel kuvvetlerde görev yapan bir askere dayandırarak anlattığı olay tüyleri ürpertti.

1

15 Temmuz gecesinde yaşanan darbe girişiminden sonra çok fazla olarak yoğun istek gelmesi nedeni ile Pana film, kurtlar vadisi darbe filminin yapılmasına karar verdiğini açıkladı. Kurtlar vadisinin yeni bir filmi dahamı çıkıyor? işte bunların cevapları.

1

Hükümete yazar Abdulkadir selvi bugünkü yazısında 15 temmuz Feto darbe girişimi sonrası yeni süreçlerde beliren 3 tehlikeyi’de yazdı. FETÖ kanlı darbe girişimi püskürtüldü ama tehlike hala geçmiş değil. Peki gelecekte bizleri neler bekliyor. Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir selvi bugünkü yazılarında FETÖ’nün asla pes etmeyeceğini’de yazılarında duyurdu.

1

15 Temmuz darbe girişiminin firari isimlerinden Kurmay Albay Nebi Gazneli ve 15 Temmuz gecesi darbecilerin WhatsApp grubundan ölüm talimatları veren Kurmay Albay Müslüm Kaya Konya’da yakalanarak gözaltına alındı. Darbeci albayların Mısır’a kaçmayı planladıkları öğrenildi.

darbeci-albaylar-880

Firari Kurmay Albay Nebi Gazneli ve Kurmay Albay Müslüm Kaya, Konya’nın merkez Selçuklu ilçesinde bir dairede yakalandı. 15 Temmuz günü yaşanan darbe girişiminde Boğaziçi Köprüsü’ndeki halka ateş açılması emrini verdiği iddia edilen, Müslüm Kaya ve TRT binasının basılması emrini verdiği iddia edilen Nebi Gazneli, bir stüdyo dairede yakalandı.

15 Temmuz darbe girişimlerinden sonra firar eden 9 u general 288 askerden 3’ü general olmak üzere 60’ının terör örgütü PKK’ya sığındıkları’da iddia edildi. Darbe teşebbüsünün başarısız olduğunun anlaşılmasından sonra darbeci askerlerin kaçmanın yollarını aramaya çalıştıkları iddia edildi. İddialara göre 3 tuğgeneral aralarında yer alan 60 askeri personel Sikorsky helikopterlerle silopiye gitti.

1

Darbecilerin hazırladığı ve tüm bakanlıklara gönderilen 20 maddelik “sıkıyönetim planı” adlı belgeye göre TBMM feshedilecek, tüm partiler kapatılacak, Türk vatandaşlarına yurt dışı yasağı getirilecekti…

s-acf19b499998cf8556d3c87a2de0e5c925f0e50f

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri darbe girişimiyle ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında girişime kalkışan bazı askerlerin hazırladığı,”sıkıyönetim planı” adı altında 3 sayfalık ve 4 eki bulunan bir belgeye ulaştı.

Oluşturulan 20 maddelik ‘sıkıyönetim’ direktifinin darbe gecesi tüm bakanlıklara gönderildiği de ortaya çıktı.

Direktiflerin altında e-imzalı olarak ‘Yurtta Sulh Konseyi Başkanı’ yazısının da yer aldığı belirtildi.

62 Kuleli Askeri Lise Öğrencisi Tutuklandı

Kuleli Askeri Lisesi’nde 9, 10, 11 ve 12’inci sınıflarda okuyan 62 askeri öğrenci, darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklandı. Öğrencilerin kokteyl var diye okula çağrıldıkları, tatbikat adı altında ise öğrencilere boş şarjörlü G3’ler verildiği ve başarılı olursalar bütünleme sınavından geçecekleri sözünün verildiği öğrenildi.

Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Tasfiyesi Sürüyor: Milli Eğitim’de İkinci Dalga

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından paralel yapılanmaya yönelik soruşturma ve görevden almalar sürüyor. Soruşturma kapsamında İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri, Başbakanlık, MİT'in de aralarında bulunduğu birçok devlet kurumunda görevden alınanların sayısının 50 bini aştığı belirtiliyor. Son olarak Milli Savunma Bakanlığı, tüm askeri savcı ve hakimlere soruşturma açıldığını, 262 askeri hakim ve savcının da görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. En fazla görevden alınmanın gerçekleştiği Milli Eğitim Bakanlığı'nda bugünkü ikinci dalga ile birlikte görevden uzaklaştırılan personel sayısı 21 bin 738'e ulaştı.

24 Maddede Darbe Girişimi ve Nükleer Bombaların Güvenliği ile Gündeme Gelen İncirlik Üssü

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ile beraber hakkında zaman zaman tartışmaların yaşandığı İncirlik Üssü bir kez daha gündeme geldi. Darbe girişiminde İncirlik Üssü'nün de kullanıldığı iddiasının yanı sıra, dış basında üssün güvenliği de tartışma konusu oldu ve "bomba" bir iddia da dış basından geldi.  Peki hakkında pek fazla şey bilinmeyen üsse muhtemelen ilk kez göreceğiniz fotoğraflarla daha yakından bakmak ister misiniz? Öyleyse içeriğe…

1. Darbe girişimi esnasında İncirlik Üssü'nden kalkan tanker uçakların yakıt ikmali yaptığı öne sürülmüştü.


24 Maddede Darbe Girişimi ve Nükleer Bombaların Güvenliği ile Gündeme Gelen İncirlik Üssü

Ankarayı Bombalayan Jetler Diyarbakır’dan Kalkmış

Darbe girişimi sırasında Ankara'da bir çok noktayı bombalayan savaş uçaklarından 6'sının Diyarbakır'daki 8'nci Ana Jet Üssü'nde kalktığı, 2 savaş uçağının ise bu jetleri düşürmek için havalandığı belirlendi. 

Kılıçdaroğlu: ‘Darbe Girişimi Olmasaydı TRT Bize Konuşma Şansı Verir miydi?’

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlığa seçildiği 2010 yılından sonra, seçim propagandaları konuşması dışında ilk kez TRT ekranlarında özel konuk olarak ağırlandı.

CHP lideri, TRT ekranlarında 15 Temmuz darbe girişimini değerlendirdiği konuşmada, bu duruma da gönderme yaparak, "Eğer bu darbe girişimi olmasaydı TRT bize bu ekranda konuşma şansı verir miydi bilmiyorum" dedi.

Sanat Dünyasından ‘Darbeye Hayır’ Bildirisi

Darbe girişimine kültür-sanat dünyasından da tepki geldi.Aralarında Yılmaz Erdoğan, Hülya Koçyiğit, Orhan Pamuk ve Beren Saat gibi sanat dünyasının farklı dallarından bir çok ismin imza attığı "Darbeye hayır" isimli bir bildiri yayımlandı.

Sanat Dünyasından ‘Darbeye Hayır’ Bildirisi

Sanat Dünyasından ‘Darbeye Hayır’ Bildirisi

Kültür-sanat dünyasının ünlü isimleri, darbe girişimine tepki amacıyla "Darbeye hayır" bildirisi yayımladı. Beren Saat, Bergüzar Korel, Engin Altan Düzyatan, Meryem Uzerli, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Orhan Pamuk, Yılmaz Erdoğan ve Tarkan gibi isimlerin imzası olan bildiride, Türkiye'nin dört darbe yaşadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Aramızdaki görüş farklılıklarını bir kenara bırakarak bu korkunç darbeye karşı demokrasimizin yanındayız"


Sanat Dünyasından ‘Darbeye Hayır’ Bildirisi

Darbe Girişiminde Bilanço: 240 Can Kaybı, 8 Bin 600 Gözaltı, Bine Yakın Tutuklama

15-16 Temmuz gecesi yaşanılan darbe girişimin ardından çıkan olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısının 240'a yükseldiği bildirildi. Sürdürülen operasyon ve soruşturmalarda 650'si sivil olmak üzere 8 bin 660 kişi gözaltına alındı.

Obama Erdoğan’ı Aradı: ‘Mümkün Olan Her Yardıma Hazırız’

ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la telefonda görüştü. Obama, Erdoğan'a darbe girişimi soruşturmasında mümkün olan tüm yardımı yapmayı teklif etti.

Obama Erdoğan’ı Aradı: ‘Mümkün Olan Her Yardıma Hazırız’

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüğünü açıkladı. Açıklamaya göre Başkan Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a darbe girişimi soruşturmasında mümkün olan tüm yardımı yapmayı teklif etti. Görüşmede ayrıca Obama'nın Erdoğan'a "demokratik değerlere saygı" çağrısında bulunduğu ifade edildi.

79870fa6599eb1f4ac6899246902c53b79416d67bba0fbf7baa501c2ec045718

Suçlu kim?

Sene 2001. İmralı Adası’nda Jandarma Komando Asteğmen olarak görev yapıyorum. Subay odalarının bulunduğu bölümde bir Asteğmen arkadaşımla sohbet ederken, diğer odadaki Asteğmen arkadaşımızın telefonla yüksek sesle konuştuğunu duyduk. Kafamızı dışarı çıkartıp sesin geldiği yöne doğru baktık. Asteğmen “emredersin komutanım!” diyerek bağırdı ve telefonu kapattı. Hemen ardından da 10 tane şnav çekti ve tekrar telefonu eline alıp bölük komutanını aradı. “Emrettiğiniz gibi, 10 şnav çektim, arz ederim komutanım!” diye tekmil verdi ve telefonu kapattı…

Böyle bir şeydir askerlik. Rütbenizin ne olduğu mühim değildir. Mantığın bittiği yerde askerlik başlar derler ama, kendi içerisinde bir mantığı vardır askerliğin. En önemli mantık ise emri sorgulamamaktır. Önce Tuzla, sonra da Eski Foça’da bu mantıkla eğitildik biz de. Emrimizin altındaki askerler, yani erler, onbaşılar, çavuşlar bizden çok daha bilgili, çok daha yiğit olmasına rağmen, sırf rütbemiz yüzünden biz ne dersek onu yapardı, hiç bir mantık aramadan.

Türkiye ABD’den Gülen’in Tutuklanmasını Talep Etti

Türkiye Fethullah Gülen'in iadesi için adım attı. Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gülen'in iadesi için ABD'ye başvuru yapıldığını açıklamıştı. Türkiye, iki ülke arasındaki anlaşmalar kapsamında 'iadesi gerçekleşene kadar' Gülen'in tutuklanmasını talep etti…

Diyanet: ‘Öldürülen Darbecilere Din Hizmeti Verilmeyecek’

Diyanet İşleri Başkanlığı, "TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran, acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir" dedi. Habersiz olarak zorla bu olaya sürüklenen ve hayatını kaybeden er-erbaş ve güvenlik görevlilerinin bu uygulama dışında tutulacağını söyleyen Diyanet, darbe girişimine yönelik soruşturma kapsamında 492 personelinin görevden uzaklaştırıldığını da açıkladı.

Times: ‘Darbe Girişiminin Ardından Türk Donanmasından 14 Gemi Kayıp’

Darbe girişiminin ardından Türk donanmasından 14 geminin kayıp olduğu öne sürülüyor. İddialara göre 14 Türk donanma gemisinin herhangi bir limana ulaştığı bilgisi gelmedi. Bu da, komutanlarının kaçmaya çalışan darbe komplocuları olabileceği izlenimini uyandırdı.

Dün akşam saatlerinde bir grup asker tank ve diğer zırhlı askeri araçlar ile İstanbul boğaz köprüsünü ve yeni açılan köprüyü ulaşıma kapadı ve asker köprüyü ele geçirdi. Daha sonra asker köprü üzerinde etrafa ataş açmaya başladı bu durum sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşı sokaklara çağırdı.

1