dolardan-nasil

Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,60 seviyesini gördü. Dün Standard&Poor’s tarafından Türk bankacılık sektörüne yönelik yapılan değerlendirmeler sonrasında Türk lirası değer kaybetti ve dolar karşısında 2,5711 seviyelerine kadar yükseldi. Aynı zamanda gelişen ülke para birimleri de dolar karşısında değer kaybetti ve bugün de rekor seviyeler tazelenmiş oldu. Dolar bugüne 2,5630 seviyesinden başladıktan sonra 2,60 seviyesine yükselerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Öğle saatlerinde kur, % 1,25 oranında yükseliş kaydederek 2,5981 seviyesinden işlem görmeye başladı. Bu yükselişle birlikte Türk lirası hafta başından bu yana % 3’ten fazla değer kaybetmiş oldu.

dolar-yellen

Son haftalarda küresel çapta önemli kazanımlar elde eden dolar, FED Başkanı Yellen’in açıklamalarının ardından yönünü aşağıya doğru çevirdi. Yellen sonrası dolar cephesinde yaşanan tüm gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde Bilindiği üzere dolar, yaklaşık 8 gündür küresel çapta önemli kazanımlar elde ediyordu. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamasının öncesinde pozitif yönde seyrediyor, hatta zirveye tırmanıyordu. Dolar yaklaşık iki günde yaşadığı değer kazanımları sonrası, yaklaşık iki ayın en uzun rallisini gerçekleştirmeyi başarmıştı.

Doların Kaderi Belirleniyor

2 sene önce
7 kez okunmuş

Darbe girişimi sonrası 20 Temmuz’da 3.10’a yaklaşarak tarihi seviyeyi gören dolar o günden sonra düşüşe geçti Dolar 2,91’li seviyelere kadar inse de Fed’in faiz artışına yönelik ihtimalin yeniden belirmesiyle kur 2,95 seviyelerine yükseldi. Doların kaderini Fed’in faiz artış sürecine ilişkin gelişmeler belirleyecek.ve önemli açıklamalar yapacaktır.

dolar-zirvesini

Petrol fiyatlarındaki yükselişle gelişmekte olan piyasalarda iyimserliğe paralel dolar/TL de aşağı yönlü bir seyir izliyor. Dolar/TL sabah saatlerinde 2.93 seviyelerine kadar geriledi. Dolar 2.9304’ü de görerek son bir ayın en düşük seviyesine indi.

dolar9302093

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl faiz artırımına gitmeyeceği ve küresel merkez bankalarının parasal genişlemeye devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükselişle gelişmekte olan piyasalarda iyimserliğe paralel dolar/TL de aşağı yönlü bir seyir izliyor.