8 Başlıkla ABD’de Obama Döneminin Bilançosu

ABD Başkanı Barack Obama, kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından 2017'nin ilk günlerinde koltuğunu devrediyor. Peki sekiz yıl önce göreve başladığında adeta bir 'kurtarıcı' olarak karşılanan Obama'nın başkanlık bilançosu nasıl?Deutsche Welle, ABD tarihinin ilk siyahi devlet başkanı olan Obama'nın bilançosunu derledi:

1- Dış politika


8 Başlıkla ABD’de Obama Döneminin Bilançosu

8 Başlıkla ABD’de Obama Döneminin Bilançosu

Barack Obama dünya siyaset sahnesinde tarihi başarılar kadar ağır hayal kırıklıklarına da imza attı. İran'a sert ekonomik yaptırımlar uygulatarak Tahran yönetimini nükleer programını kısıtlamaya mecbur etti. Aynı zamanda on yıllardır devam etmekte olan ABD ile Küba arasındaki diplomatik buz devri de onun girişimiyle kapandı.Obama ABD'nin Irak'taki askeri varlığına son verme vaadini de yerine getirdi. Ancak daha sonra terör örgütü IŞİD Irak ve Suriye'de yayılmaya başladı.Obama Suriye savaşında kararsız bir tutum sergiledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı askeri müdahale ile tehdit etti ama bu adımı atmaktan imtina etti. Obama, Rusya'yı Suriye'deki askeri varlığını yoğun bir şekilde arttırmaya cesaretlendirdiği gerekçesiyle eleştiriliyor.Obama döneminde ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin donma noktasına gelmesinde Ukrayna'ya yapılan Rus askeri müdahalesi de etkili oldu.

IŞİD’in bugüne kadar yayınladığı en korkunç infaz videosu… Kurban Bayramı vesilesiyle hazırlanan videoda IŞİD’in elindeki tutuklular kurbanlık koyun gibi et askısına takılıyor ve boğazları kesilerek infaz ediliyor.

sp342

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Deyr ez zor kasabasında çekildiği iddia edilen videoda oldukça rahatsız edici görüntüler bulunuyor.
ABD’ye ajanlık yapmakla suçlanan 10 kadar tutuklu, bir mezbahada et askılarına asılıyor ve burada tabiri caizse ‘kurbanlık koyun’ gibi infaz ediliyor.

İran yönetiminin IŞİD’e yönelik Fırat kalkanı operasyonu ile ilgili sessizliği sürüyor. Resmi ve yarı resmi haber ajanslarının ise harekata yönelik haberleri şaşırttı. İran yönetimi terör örgütü IŞİD’e yönelik fırat kalkanı operasyonu karşısında sessizliğini korurken Ülkenin resmi ve yarı resmi haber ajanslarının harekatı olduğundan farklı gösterme çabaları da dikkatleri çekti.

1

Fırat kalkanı harekatına komuta eden 2.Ordu komutanı korgeneral İsmail Metin Temel Cerablusta. Ayrıca Türkiye’nin Suriye’de planladığı güvenlik hattınında ayrıntıları ortaya çıktı. Fırat kalkanı operasyonu ile IŞİD VE PYD tehlikesine müdahale eden Türkiye sınırdan 15-20 km içeride ÖSO için üs ve kontrol noktaları kuracak.

1

24 Maddede Darbe Girişimi ve Nükleer Bombaların Güvenliği ile Gündeme Gelen İncirlik Üssü

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi ile beraber hakkında zaman zaman tartışmaların yaşandığı İncirlik Üssü bir kez daha gündeme geldi. Darbe girişiminde İncirlik Üssü'nün de kullanıldığı iddiasının yanı sıra, dış basında üssün güvenliği de tartışma konusu oldu ve "bomba" bir iddia da dış basından geldi.  Peki hakkında pek fazla şey bilinmeyen üsse muhtemelen ilk kez göreceğiniz fotoğraflarla daha yakından bakmak ister misiniz? Öyleyse içeriğe…

1. Darbe girişimi esnasında İncirlik Üssü'nden kalkan tanker uçakların yakıt ikmali yaptığı öne sürülmüştü.


24 Maddede Darbe Girişimi ve Nükleer Bombaların Güvenliği ile Gündeme Gelen İncirlik Üssü

15 Temmuz gecesi ordu içindeki bir cunta tarafından gerçekleştirilen ve 200’ün üzerinde can kaybıyla sonuçlanan darbe girişiminin yaraları yavaş yavaş sarılırken, terör örgütü IŞİD’dense Türkiye’ye iyi haber geldi…

isid-bayragindaki-sir-ortaya-cikti-h1403077042

Örgüt, savaş uçaklarının kendi meclisini vurup halkın kendi askerini boğazlayabildiği bir ülke olarak Türkiye’de kendileri için yapılacak fazla bir şey kalmadığı gerekçesiyle Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı aldı.

Ankara Garı Saldırısı İçin 11 Bin 750 Yıla Kadar Hapis İstemi

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te IŞİD'in yaptığı canlı bomba saldırısıyla ilgili iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. 10'u tutuklu 36 şüpheli hakkında 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis cezası isteniyor.