8 Başlıkla ABD’de Obama Döneminin Bilançosu

ABD Başkanı Barack Obama, kasım ayındaki başkanlık seçimlerinin ardından 2017'nin ilk günlerinde koltuğunu devrediyor. Peki sekiz yıl önce göreve başladığında adeta bir 'kurtarıcı' olarak karşılanan Obama'nın başkanlık bilançosu nasıl?Deutsche Welle, ABD tarihinin ilk siyahi devlet başkanı olan Obama'nın bilançosunu derledi:

1- Dış politika


8 Başlıkla ABD’de Obama Döneminin Bilançosu

8 Başlıkla ABD’de Obama Döneminin Bilançosu

Barack Obama dünya siyaset sahnesinde tarihi başarılar kadar ağır hayal kırıklıklarına da imza attı. İran'a sert ekonomik yaptırımlar uygulatarak Tahran yönetimini nükleer programını kısıtlamaya mecbur etti. Aynı zamanda on yıllardır devam etmekte olan ABD ile Küba arasındaki diplomatik buz devri de onun girişimiyle kapandı.Obama ABD'nin Irak'taki askeri varlığına son verme vaadini de yerine getirdi. Ancak daha sonra terör örgütü IŞİD Irak ve Suriye'de yayılmaya başladı.Obama Suriye savaşında kararsız bir tutum sergiledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı askeri müdahale ile tehdit etti ama bu adımı atmaktan imtina etti. Obama, Rusya'yı Suriye'deki askeri varlığını yoğun bir şekilde arttırmaya cesaretlendirdiği gerekçesiyle eleştiriliyor.Obama döneminde ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin donma noktasına gelmesinde Ukrayna'ya yapılan Rus askeri müdahalesi de etkili oldu.

PKK’ya düzenlenen operasyonlardan son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Tendürek Dağı’nda örgütün Devlet buralara giremez dediği bölge temizlendi Mavi Liste’deki azılı 2 teröristin de telsizleri sustu. Temizlenen bölgeye üs bölgeleri kuruluyor Son dakika haberleri Sabah ın haberine göre Van ın Çaldıran Ağrı’nın Doğubayazıt ilçeleri ile İran’ın Dambat bölgesi üçgeninde yer alan Tendürek Dağı’ndaki büyük operasyon ile PKK bozguna uğratıldı. Örgüt, yüksek rakımlı coğrafi konumu ve İran sınırında yer alması nedeniyle uzun yıllar bölgeyi geçiş güzergâhı olarak kullandı ve Devlet buralara giremez diyerek kara propaganda yürüttü. Örgüt, çözüm sürecinin ardından en azılı teröristleri Tendürek’e kaydırdı. Sözde Serhat Eyalet sorumluluğuna da bizzat Cemil Bayık tarafından seçilen ‘Yaşar’ kod adlı Yusuf Şek ile yardımcısı İsa kod adlı terörist İsa Teres getirildi.

pkk-nin-ca

Gaziantep valiliği düğün törenine yönelik düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenlerin sayısının 50’ye yükseldiği söylendi. Gaziantep’in merkez şahin bey İlçesinde dün akşam sokakta yapılan düğünde kalabalığın arasına karışan canlı bomba terörist üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi.

1

Beşiktaş kulübünden Türkiye’deki darbe girişimindeki olaylar sebebi ile ayrıldığını söyleyen Alman panzeri, Mario Gomez, düğününün olduğu günde Almanya’nın Münih kentinde terör olayına yakalandı.

1

Türkiye ABD’den Gülen’in Tutuklanmasını Talep Etti

Türkiye Fethullah Gülen'in iadesi için adım attı. Başbakan Binali Yıldırım ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gülen'in iadesi için ABD'ye başvuru yapıldığını açıklamıştı. Türkiye, iki ülke arasındaki anlaşmalar kapsamında 'iadesi gerçekleşene kadar' Gülen'in tutuklanmasını talep etti…

Times: ‘Darbe Girişiminin Ardından Türk Donanmasından 14 Gemi Kayıp’

Darbe girişiminin ardından Türk donanmasından 14 geminin kayıp olduğu öne sürülüyor. İddialara göre 14 Türk donanma gemisinin herhangi bir limana ulaştığı bilgisi gelmedi. Bu da, komutanlarının kaçmaya çalışan darbe komplocuları olabileceği izlenimini uyandırdı.

Ankara Garı Saldırısı İçin 11 Bin 750 Yıla Kadar Hapis İstemi

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015'te IŞİD'in yaptığı canlı bomba saldırısıyla ilgili iddianame mahkeme tarafından kabul edildi. 10'u tutuklu 36 şüpheli hakkında 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İstanbul’da BM İnsani Yardım Zirvesi
Birleşmiş Milletler tarihinde ilk kez düzenlenen Dünya İnsani Zirvesi bugün İstanbul'da başladı. 6 binin üzerinde siyasi, yardım kuruluşu yöneticisi ve iş adamı Türkiye'de düzenlenen dev toplantıya katılıyor. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı İstanbul Kongre Merkezi ve çevresi de temsili olarak artık Birleşmiş Milletler bölgesi. 

İstanbul’da BM İnsani Yardım Zirvesi

İstanbul'daki Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Zirvesine katılacak olan liderler ilk kez böyle bir buluşmada bir araya gelecekler. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ‘dünyanın İkinci Dünya Savaşı sonrasının en büyük insani felaketiyle karşılaştığını' söyleyerek dünya liderlerini İstanbul'a davet etmişti.