TSK’dan yapılan art arda bilgilendirmeler yürek dağladı. İlk açıklamada Uzman Çavuş Ali Yılmaz’ın (25) Afrin’de PKK-PYD’li teröristlerle çıkan çatışmada, Ahmet Bayram’ın (27) ise Kilis Süngütepe köyü hudut karakoluna düzenlenen roketli saldırıda şehit olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son olarak G20 Zirvesi’nde gündeme getirdiği Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak bölge önerisine, Washington sıcak bakmıyor. Beyaz Saray,Uçuşa yasak bölgenin sahadaki temel sorunları çözeceğini düşünmüyoruz çünkü sahada hala bir savaş devam ediyor açıklamasını yaptı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Ben Rhodes, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasının temel sorunları çözeceğini düşünmediklerini söyledi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Laos ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rhodes’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Obama arasındaki görüşmeden sonra ABD’nin pozisyonu soruldu. Ankara’nın sınır ötesi harekâtı Fırat Kalkanı’yla IŞİD’in sınırdan temizlenmesinden büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Rhodes, şöyle devam etti: Sahada Suriye Demokratik Güçlerine destek için yaptığımız kendi operasyonlarımız Menbic’in temizlenmesine yardım etti.

ft-turkiy

Rus turistleri karşılayan Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu tarifeli seferler zaten yapılıyordu yaklaşık 8-9 aylık süreden sonra ilk uçağı geldi. Sayın Antalya valimiz, devletimiz adına kendilerini karşıladık. toplam 309 yolcu geldi ve bunlar ilk charter uçuş anlaşmasından sonra inen ilk yolculardı. Kendilerini biz de özlemiştik, onlar da Türkiyeyi özlemişler. Zannediyorum hem Ruslar Antalya ve Türkiye özlemini hem de Antalya Rus turist özlemini bu şekilde nihayetlendirecek dedi. Rusya’nın charter uçuşların yeniden başlamasına yönelik talep ettiği güvenlik tedbirlerine ilişkin de bilgiler veren cevheroğlu özellikle Türkiye’de bu dönemlerde bir güvenlik endişesi taşıdıklarını iletmişlerdi.

1024678561

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, düşürülen Rus uçağından ötürü özür dilediği mektuba Moskova’dan ilk yanıt geldi.

Reuters’in haberine göre Kremlin, Türkiye’yle ilişkilerin bir iki gün içinde düzelmesinin beklenmemesi gerektiğini bildirdi.

rusya-turkiye-putin

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yarın bir telefon görüşmesi yapacağını da teyit etti.

Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB’ye Girer’
Türkiye'nin AB süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, “Türkiye'nin bugünkü ilerleme hızıyla AB’ye girmesi, 3000 yılı civarında olur muhtemelen” dedi.

'Uzak bir ihtimal'


Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB’ye Girer’

İngiltere’deki göçmen ve Avrupa Birliği (AB) karşıtı aşırı sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi’nin (UKIP) lideri Nigel Farage, Türkiye’nin AB’ye üye olması durumunda Almanya’nın Köln kentinde yaşanan toplu taciz olaylarının artacağını iddia etti.
6a00d8341bf8f353ef017eeacb1b2e970d
Avrupa’daki sınır kontrolleri üzerine bir konuşma sırasında Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine karşı çıktığını bir kez daha dile getiren Farage, “Açık konuşuyorum, eğer biz, Almanya ya da İsveç bu tip kadınların en iyi şartlarda dahi ikinci sınıf vatandaş muamelesi gördüğü ülkelerden sayısız erkeği ülkelerimize kabul edersek ne bekleyebiliriz?” dedi.