Fırat kalkanı harekatına komuta eden 2.Ordu komutanı korgeneral İsmail Metin Temel Cerablusta. Ayrıca Türkiye’nin Suriye’de planladığı güvenlik hattınında ayrıntıları ortaya çıktı. Fırat kalkanı operasyonu ile IŞİD VE PYD tehlikesine müdahale eden Türkiye sınırdan 15-20 km içeride ÖSO için üs ve kontrol noktaları kuracak.

1

Kısa sürede sayısı 4 bine çıkarılacak Mehmetçik muhaliflere lojistik destek verecek. ÖSO daha güneyde kontrolü sağlayacak. Fırat’ın batısına Geçen PYD ve sınırdaki IŞİD tehdidine karşı TSK’nin başlattığı Fırat kalkanı operasyonunun ikinci gününde hareketli saatler yaşandı.

1

Dün karkamıştan tanklar ve iş makineleri Suriye’ye sevk edilirken 200 Piyade ve 150 bordo bereli sınırı geçti. Operasyona katılan toplam Türk askeri sayısının 500 olduğu öğrenildi. TSK’nın havadan ve karadan desteklediği operasyonda Cerablus tümü ile kontrol altına alınırken kısa sürede bölgeye sevk edecek asker sayısının 4 bini bulacağı öğrenildi.

Dün tank ve toplarla bölgeye sevk edilen piyadelerin ÖSO İçin kalıcı kontrol noktaları oluşturulmasında görev alacakları belirtildi. Askeri kaynaklar bölgedeki aşiretlerinde harekete geçilerek IŞID, YPG ve rejim tehdidine karşı bu aşiretlerden faydalanacağını belirtiyor. Güvenlik ve bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre Mehmetçik doğrudan operasyonlara katılmayacak. TSK unsurları muhaliflere 15-20 km derinlikte sivil kamplar ve kontrol noktaları oluşturulacak.

 
 
4
2

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları