bayram-tatilinin

Türkiye’de oteller, kurban bayramı tatilinde doldu taştı. Turizm sektörü yılın en kazançlı günlerini yaşarken, Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bayramın turizm sektörüne katkılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar ve merak edilenler haberimizde Turizm sektörü hepimizin yakından bildiği üzere, bu yıl oldukça zor günler geçirdi. Özellikle Rusya ile yaşanan kriz, turizmi negatif yönde etkilemişti. Hatırlanacağı üzere TÜSES’in yayınladığı raporda Rusya’dan gelecek olan turist sayısında yüzde 40 oranında kaybın görüleceği ve böylelikle Türkiye’nin turizm kaybının 2,3 milyar dolar düzeyine kadar tırmanacağı ifade edilmişti. TÜSES’in yayınladığı raporla ilgili haberimizi buradan inceleyebilirsiniz.

8979

Krizin yansımalarının oldukça sert görüldüğü 2016 yılında, turizm sektörü bayram tatilinden destek buldu. Hükümetin 9 gün olarak belirlediği tatil sürecinde, otellerdeki doluluk oranı yüzde 100’ü buldu. Türkiye Otelciler Federasyonu TÜROFED Başkanı Osman Ayık, tatilin sektöre olan desteğiyle ilgili olarak bugün önemli açıklamalarda bulundu. Ayık’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle Ayık yaptığı açıklamada turizm sektörünün bu yıl geçmiş yıllara oranla sert kayıplar yaşadığını söyledi. Ancak bayram tatilinin turizmi yeniden canlandırdığını belirten Ayık, özellikle yerli turistlerin sektöre destek olduğunu dile getirdi.

page_oteller-yuzde-100-dolulukta_725

9 günlük tatil boyunca 700 bin yerli turistin otellere akın ettiğinin altını çizen Ayık, böylelikle otellerdeki doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını vurguladı. Açıklamalarının ikinci bölümünde ise Ayık; iç pazarda 10 milyon kişilik potansiyelin bulunduğunu belirterek bunun sektör için azımsanamayacak bir oran olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıllarda iç pazarda tatil alışkanlıklarını geliştirmek için çalışmaların süreceğini belirten Ayık, işletmecilerle geleceğe dönük planların yapıldığını dile getirdi. Ayık, diğer pazarlardan kaybedilen payların iç pazardaki yoğun taleple kapanacağını vurgulayarak, yıl sonuna kadar yerli turist hareketliliğini devam ettireceklerini ifade etti.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları