Süper Lig takımlarından Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş simgelerinin şaşırtıcı ortaya çıkış hikayeleri var. 5 büyüklerin sembollerinin garip hikayelerini merak ediyor ve acaba bu sembollerin doğuşu iyi mi ve ne süre ilk olarak ortaya çıktı diye düşünüyorsanız işte cevabı…

Futbolseverler kendi takımlarını bir lakapla ve sembol kullanarak anmayı seviyor. Statlarda kullandıkları pankartlarla da bunu gösteriyor. Süperlig takımlarımızın değişik değişik sembolleri var; kartal,aslan, kanarya, kaplan, timsah… Bu sembollerin ortaya çıkış hikayeleri ise bayağı garip…

1Beşiktaş- Kartal

Adıyla tescil edilen ilk Türk spor kulübü olan Beşiktaş’ın sembolü kartal ilk olarak 1940-1941 sezonunda ortaya çıktı. Renkleri sonradan siyah-beyaza çevrilmesiyle malum Beşiktaş’ın 19441 sezonunda ligin bitimine 5 hafta süre kala oynadığı maçta oldukca etkili oluşuyla spiker “Haydi Kara Kartallar. Saldırı edin Kara Kartallar” şeklinde bağırmaya adım atar ve bu tezahürata yandaş da birlikte rol alır. Böylece Beşiktaş’in simgesi Kartal olur.

2Fenerbahçe- Kanarya

Sarı kanarya sembolünün mimarı ise Fenerbahçe eski kalecilerinden Cihat Arman. Cihat Arman bir maçta 90 a giden topu kurtarınca, taraftardan biri, ‘Hey yavrum kanaryama bak, gene uçtu’ diye bağırmıştı ve ertesi gün gazeteler de bu durumu yazınca, Fenerbahçe’nin sembolü Sarı Kanarya olmuştur.

3Galatasaray- Aslan

İlk Türk futbol ekibi oluşuyla ve herhangi bir futbol liginde mğcadele eden ilk Türk futbol ekibi olarak malum Galatasaray’ın aslan olarak anılmasının sebebi ise eski sporcusu Nihat Bedik. Galatasaray futbol takımının 8 yıl kaptanlığını icra eden, 18 kez giydirilmiş olduğu A Ulusal Ekip formasını 8 kez kaptan olarak taşıyan Bedik, futbolculuk döneminde de ”Aslan Nihat” olarak anılıyordu.

4Bursaspor – Timsah

Bursaspor ilk yıllarında yeşil inci olarak anılıyordu. Bursaspor ekip yöneticisinin belgesel izlerken timsahın boğayı yiyişinden etkilenmesi üstüne Bursaspor’un yeşil inci lakabı Timsah olarak değiştirildi. Bursaspor’la özdeşleşen gol luğu “timsah yürüyüşü”nün mucidi ise Ugandalı futbolcu Majid Mussisi’dir. Mussisi’nin İntertoto maçlarında Almanya’nın Karlsruhe takımıyla oynanan maçta attığı gol sonrası yapmış olduğu timsah yürüyüşü büyük ilgi görür ve gelenekselleşir.

5Trabzonspor- Kaplan/ Karadeniz Fırtınası

Bordo-mavili ekip Trabzonspor’da taraftarlar ve gazeteler kaplan lakabını kullanıyordu. Trabzonspor, son yıllarda gerek ulusal gerekse de internasyonal arenada “Karadeniz fırtınası” olarak anılmaya başlandı.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları