Ağız içi yaraları kişiler için ağrı verici bir rahatsızlıktır. Kişilerin yediklerini kısıtlamalarına ve yediklerinden zevk alamamalarına sebeb olmaktadır. Ağız içi yaralarına birçok farklı faktör sebep olabilmektedir. Ağız içi yaraları bazen çok kısa sürede gelebiliyorken bazen ağrılı bir şekilde uzun süre sürebilirler. Ağız yaraları aft olarakta bilinmektedir. Bu ağız yaraları doku bozukluklarından oluşa bilir.

14259886

Ağız yaralarına ağız ve diş bakımına yeterli önemi göstermemek stres vitamin eksikliği, genetik faktörler, aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi gibi birçok sebep neden olabilmektedir. Ağzınızda çıkan bu yaralar anlık ısırmalar sonucunda da oluşabilmektedir. Hafife almamakta ve biran önce doktora göstermekte yarar vardır. Ağız yaralarını uçukla karıştırmamak gerekmektedir.

timthum

Ağzın içinde oluşan bu yaralar, beyaz ya da sarı renkte oluşurlar. Ağız yaraları kadınlara göre erkeklerde daha çok ortaya çıkmaktadır. Ağız yaraları ağız içinde yanakların içerisinde hafif bir çıkıntılı, acılı ve ağrılı ufak bölgelerdir. Ağız yaraları rahatsızlığın görüldüğü süreç içerisinde artış gösterebilirler. Yaraların oluşmasında rol oynayan ilk etken ağız bakımına yeterli önemin gösterilmemesidir.

ağiz-yaralari-bitki

Yeterince temiz ve sağlıklı bir ağza sahip olmadığınız takdir de bu yaralar oluşur ve tedavi süreci daha ağrılı ve zor geçer. Ağız yaraları belirli aralıklarla tekrarlıyor, uzun süre boyunca iyileşmiyorsa mutlaka doktora gösterilmelidir. Bu ağız aralarının bazı kanser türlerinin belirtisi olabileceği biliniyor.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları