İş hayatında insan davranışları birçok çalışmaya konu olmuştur ve araştırmacılar da ilginç sonuçlara varmışlardır. Maslow adındaki teorisyene göre bir çalışandan en iyi verimi alabilmek için gerçekleşmesi gereken bazı ön koşullar vardır. Bunlardan biri de güvenli bir çalışma ortamı sağlanmasıdır. Birçok şirket güvenlik sistemlerine akıllı kart çok işe yaracağını belirtiyor okuyucu teknolojisini entegre ederek çalışanlarının güvenlik konusunda herhangi bir tereddütlerinin kalmamasını sağlamaktadır. Akıllı kart okuyucu içeren sistemlerin en büyük özelliklerinden biri de, şirketlerin özel ihtiyaçlarına göre istenildiği gibi şekillendirilebilmeleridir. Akıllı kart okuyucu sistemleri özel tipteki geçiş kontrol sistemleridir.

tr.olcsanc

Akıllı kart okuyucu sistemleri biyometrik geçiş sistemlerinden farklı olarak kişilerin fiziksel özelliklerini kullanmadan sadece akıllı kart kullanarak geçiş güvenliğini sağlar Akıllı kart okuyucu sistemlerinde ana öğe akıllı kartın kendisidir. Bir kredi kartını andıran akıllı kart aşağı yukarı kredi kartı boyutlarındadır ve genellikle plastikten imal edilir. Akıllı kartın arkasında akıllı kart okuyucu tarafından okutulmak üzere çalışan bilgilerinin ve söz konusu binanın hangi bölgelerine erişilebileceğinin bilgisinin yer aldığı bir şerit yer alır. Akıllı kart, akıllı kart okuyucudan geçirildikten sonra, akıllı kart okuyucu bu bilgileri ana bilgisayara gönderir. Ana bilgisayar da bilgiler kontrol ettikten sonra kişiye geçiş izni verir ya da geçişi reddeder. Bütün bu işlem sadece birkaç saniyelik bir sürede gerçekleşir.

56baeca

Böylelikle geçişler aksamaz, geçiş esnasında kuyruk oluşmaz ve güvenlik sistemi kısa bir süre içerisinde cevap vermiş olur. Akıllı kart okuyucular bilgisayara bağlı olduklarından, bu kartlara istenilen bilgilerin yüklenip sadece isim ve giriş çıkış saatlerini değil farklı bilgileri de yüklemek mümkün olabilir. Bir kişinin tüm kimlik bilgileri, yemekhaneden faydalanma miktarı, mesai saatleri, otopark kullanım izni türünde tüm personel kontrol ya da geçiş sistemleri bilgileri tek bir akıllı kartta toplanabilir. Bilgisayar yazılımı sayesinde daha sonra kişilerin akıllı kart kullanımına bakılarak şirket için önemli veriler kolayca toplanmış ve raporlanmış olur. Akıllı kart okuyucular günümüzde sadece şirketler değil devlet kurumları, okullar, bankalar tarafından da kullanılmak üzere gitgide yaygınlaşmaktadır. Ancak eğer bir kart farklı kurumlar arasında kullanılabilir.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları