dolar-kuru

Türkiye de 2013 yılında 33 5 ton ile rekor seviyeye ulaşan altın üretimi madencilik faaliyetleri için gerekli izinlerin alınmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2014`te 31 ton, geçen yıl ise 27 tona geriledi Geleneksel yatırım aracı ve güvenilir liman altının üretimi Türkiye’de düşüyor. 2013 yılında 33,5 ton ile “rekor” seviyesine ulaşan altın üretimi, madencilik faaliyetleri için gerekli izinlerin alınmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle 2014’te 31 ton geçen yıl ise 27 tona geriledi.Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Ümit Akdur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın madenciliğinde son 25 yılda yaklaşık 800 milyon doları maden arama faaliyetlerine, 2 milyar doları da tesis yatırımları olmak üzere toplamda 3 milyar dolara yakın yatırım yapıldığını, söz konusu yatırımlarla yaklaşık 7 bin kişiye doğrudan istihdam sağlandığını, bunun sonucunda da yıllık altın ihtiyacının yaklaşık yüzde 20’sini ülkenin kendi altın potansiyelinden karşılar hale geldiklerini söyledi.

ceyrek-a

Türkiye’nin altın potansiyeli açısından dünyada önemli bir konumda bulunduğunu vurgulayan Akdur, şu anda hayatta olmayan ODTÜ Jeoloji bölümü profesörlerinden Ayhan Erler’in yapmış olduğu jeolojik ortam benzeşim modellemesi verilerine dayalı araştırmaya göre, Türkiye’nin altın potansiyelinin 6 bin 500 ton olduğunu bildirdi. Akdur Bugüne kadar yürütülen maden arama çalışmaları ile söz konusu potansiyelin henüz 800 tonunu rezerv haline ekonomik olarak üretilebilir maden getirebildik. Geri kalanının tespit edilebilmesi için altın madeni aramalarına yaklaşık 12 milyar dolar risk sermayesi harcanması gerekmektedir. Zira bugünkü verilerimize göre ülkemizde 350 maden arama ruhsatından ancak bir tanesi işletilebilir bir altın madenine dönüşmektedir dedi.Altının yer kabuğunda en az bulunan elementlerden biri olduğunu belirten Akdur O kadar ki yer kabuğunun 10 milyonda 2’si altındır. Bu nedenle yeni bir altın madenin keşfi yaklaşık 10-15 yıl sürmektedir.

alti

Ülkemizde altın madeni aramalarına 10-15 yıl süre ile yılda 5-10 milyon dolar risk sermayesi geri dönme garantisi olmayan para harcayacak, şayet ekonomik olarak işletilebilecek bir altın madeni keşfetme başarısı gösterebilirse ayrıca keşfedilen madeni üretime geçirebilmek için 150-300 milyon dolar tesis yatırım yapabilecek madencilik kültürü olan kurumsal şirket sayısı çok sınırlıdır diye konuştu. Akdur, Türkiye’de 2001 yılında 1,4 ton olan altın üretiminin 2013’te 33,5 ton seviyesine ulaştığını belirterek, 2012’den bu yana, madencilik faaliyetlerinin yapılabilmesi için gerekli izinlerin alınmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle diğer maden üretimlerinde olduğu gibi, altın üretiminin de düşmeye başladığını, altın üretiminin 2014’te 31 ton, geçen yıl ise 27 ton seviyesine gerilediğini bildirdi. Ümit Akdur, sosyal yapısı gereği Türkiye’nin, dünyada altın ithalatında önemli bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü Ülkemizde yılda yaklaşık 1,3 milyon yeni doğum olmakta, 600 bin düğün, nişan ve sünnet töreni gerçekleştirilmektedir. Bilindiği üzere, insanlarımız doğum, düğün, nişan, söz, sünnet gibi günlerde hediye olarak genellikle altını tercih etmektedir. Ayrıca, tasarruflarını altın olarak değerlendirme eğilimi fazla olduğu için vatandaşlarımızın altına olan talebi çok yüksektir. Bunun en önemli göstergesi ülkemizin altın ithalat rakamlarıdır. Ülkemiz, son 21 yılda 3 bin 174 ton altın ithal etmiştir. Bir başka ifade ile ülkemizin altın ithalatı ortalaması 151 ton/yıl seviyesindedir Altın fiyatlarına bağlı olarak yılda yaklaşık 6-8 milyar dolar altın ithalatına para ödeyen bir ülke konumundayız.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları