Anne ve bebek iletişiminin başlangıcı olan emzirme, bir çeşit tanışma dönemidir. İkisi arasındaki tensel temas, bebeğin sakinleşmesi ve güven duyması için çok faydalıdır. Hemen doğumun ardından yapılan anne ve bebek kucaklaşması, ilk emzirme için de oldukça kolaylık sağlar. Doğumdan sonraki ilk günlerde hem bebeğin emmesi hem de annenin emzirmesi biraz zor olabilir. Bu sebeple anne ve bebek arasında, o ilk tanışma döneminde ne kadar kucakta temas yaşanırsa emzirme de o denli iyi olacaktır Anne sütünün üretim aşaması hep aynı prensipte çalışır. Ne kadar talep varsa, vücut o kadar süt üretir. Genelde ilk üç aylık dönemde, bebeğin emdiği süt bir rutine oturur ve bu da tamı tamına bebeğin ihtiyacı kadar olan miktardır.

rota_v

Böylece annenin vücudu da o miktarda sütü üretmeye başlar. İşte bu esnada bazı besinlerden yararlanarak, süt miktarına etki edilebilir. Bunlar yüzyıllardır kullanılan ve bilinen besinlerdir. Yine de unutulmamalıdır ki sütün miktarı büyük ölçüde bebeğin emme prensibiyle doğrudan ilişkilidir. Su demek süt demektir. Araştırmalar, su içmenin anne sütünü artırmada neredeyse hayati öneme sahip olduğunu söylüyor. Yeterli miktarda su tüketimi demek, o kadar da süt üretimi anlamına gelir. Uzmanlar, süt üretimi ne kalorili besinlere ne de çok yemeye bağlı olmadığını ancak bol bol su içmenin büyük ölçüde süt üretimini destekleyeceğini açıklıyor. Ayrıca, emzirme dönemindeki annelerin en az 3 litre su içmesini öneriyor. Çemen Otu Tohumu: Anavatanı Yakın Doğu olan ve baklagiller familyasına ait olan çemen otu tohumunun anne sütünü artırmaya yardımcı olduğu söyleniyor. İçeriğinde bulunan steroidal yapıların, anne vücudunda süt üretimini sağlayan hormonların sentezini yükselttiği gözlemlenmiştir.

1016715_

Bunun yanısıra vitamin ve proten içeriği ile hem anne hem de bebek için besleyicidir. 2 hafta boyunca, sabah ve akşam, çorbalara karıştırarak ya da bal ile 1 tatlı kaşığı ölçüsünde tüketilebilir. Malt Özü Anne sütünü artırmada büyük öneme sahip olan malt özü, alkolsüz bira şeklinde tüketilebilir. Sabah, öğle ve akşam bir kahve fincanı kadar içilmesi halinde, alkolsüz bira anne sütünü artırıp, içeriğindeki B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sistemini koruyacaktır. Anason Ana vatanı Doğu Akdeniz olan anason, tatlımsı tadı ve özgün kokusu içinde bulunan anethol denilen yağdan gelir. Anne sütünü artırıcı özelliğine ek olarak sakinleştirici, bebekte gaz, şişkinlik gibi sindirim sorunları üzerinde olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.Rezene: Tohumları protein ve yağ bakımından zengin bir besi dokuya sahip olan rezene, anne sütünü artırıcı özelliğiyle bilinmektedir. Bebeklerde iştah açtığı, gaz söktürdüğü ve sindirim problemlerine yardımcı olduğu araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları