ihtiyaclarinizi

Tamam asgari ücretle geçinmek zaten tasarruf konusunda uzman olmak demek biliyorum ama gözden kaçırdığınız noktalar olabileceğinin de farkındayım. Hatta tasarruflu davrandığınızı düşünürken bütçenize daha çok zarar veriyor olabileceğinizi bile söyleyebilirim. Örneğin daha az harcama yapmak için satın aldığınız ürünlerle bilmeden bütçenizi sarsıyorsunuzdur. Ne bileyim bulaşık makinesini daha az çalıştırıyor birkaç parça bulaşığı elinizde yıkayarak tutumluluk yaptığınızı zannediyorsunuzdur. Ya da benzer hatalar yaparak tasarruf konusunda hedef şaşıyorsunuzdur. İşte tam da bu noktada tutumluluk size neden pahalıya patlıyor başlıklı yazıyı inceleyerek, tasarruf konusunda ne kadar doğru hareket ettiğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Sonuçta asgari ücretle geçinmenin tasarruf konusunda gerçek bir uzman olmayı gerektirdiğini anlamalısınız.

200060asgari

Gerçi tasarruf sadece asgari ücretle geçinenler için değil, diğerleri için de yerine getirilmesi gereken bir kural. Ama tabii herkes bu kuralın gereğini yapmıyor. Sonuçta; nereden ne kadar tasarruf edeceğiniz tamamen size bağlı. Özetlemek gerekirse, bu gerçeğin farkında olarak tasarrufu bir yaşam tarzı haline getirebilirsiniz. Evet, tam olarak duyduğunuz şeyi söylüyorum. Yani ihtiyaçlarınızı karşılamak için her zaman para harcamak zorunda değilsiniz, diyorum. Çünkü para harcamak yerine kullanabileceğiniz bir sürü farklı yöntem var. Mesela giyim kuşam için cüzdanınızdan çıkacak para miktarını azaltmak gibi. Eski kıyafetleriniz üzerinde ufak tefek oynamalar yaparak, onları tekrar kullanılabilir hale getirmek gibi. İhtiyacınız olan kişisel bakım ürünleri yerine promosyon ürünlerinden ve ücretsiz numunelerden faydalanmak gibi. Çocuklarınız ya da kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz kitaplara para harcamak yerine onları kütüphanelerden edinmek gibi. Anlayacağınız; ihtiyaçlarınızı karşılamak için cebinizden para çıkması gerekmiyor.

paranizi-dogru-yoneti

Günümüzde gereksinim duyduğunuz ürünlere sahip olmanın bir sürü farklı ücretsiz yolu var. Bunları kullanarak, ihtiyaçlarınıza çok daha ucuz fiyatlara ya da tamamen bedavaya sahip olabilir, aldığınız asgari ücretle daha rahat bir şekilde geçinebilirsiniz. Asgari ücretle rahat bir şekilde geçinmek istiyorsanız; yapmanız gereken bir diğer şey de var olan borçlarınızdan kurtulmak. Tabii, şimdi diyeceksiniz ki “zaten 3 kuruş para alıyorum bunun nesiyle borçlarımı Evet, böyle düşünmekte haklısınız ancak en başta da söylediğim gibi içinden çıkamadığınız durumlarda her zaman kullanılabilecek farklı bir yol daha vardır. İşte önce bunu anlamalı, daha sonra da var olan borçlarınızdan kurtulmak için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz. İşte dikkat etmeniz gereken bir diğer konu daha! Yani malum alışveriş meselesi! Çünkü alışverişlerde ne kadar doğru hareket edildiği para yönetimi konusunda belirleyici etkenler arasında. Hatta pek çok kişi sadece yanlış alışveriş yaptığı için para sıkıntısı çektiğinin farkında değil bile denilebilir.

tasarruf-konu

Önüne gelen her şeyi satın almaya kalkışan, dürtülerinin önüne bir türlü geçemeyen ve iş almaya geldiğinde çılgınlar gibi düşüncesizce davranan bu kişiler, ne kadar kazanırlarsa kazansınlar yine de bütçe konusunda başarılı olamıyorlar. Çünkü açık ve net olarak alışveriş yapmayı bilmiyorlar. Evet evet, aslında hepimiz buna dikkat etmeliyiz. Yani farkında olmamız gerçek şu ki, harcama yapmadan da pekala mutlu olunabiliyor. Hani öyle elinize geçen parayla hiçbir şey yapamadığınızı düşünüp karaları bağlamanızın bir anlamı yok. Hem emin olun ki, etrafımızda deliler gibi para harcamasına rağmen yine de mutlu olmayı başaramayan sayısız bedbaht insan var. Yani mutluluk öyle alışveriş merkezlerinde çılgınlar gibi para harcamayla, lüks arabalara binmeyle ya da şatafatlı hayatlar yaşamayla elde edilebilecek bir şey değil.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları