Asker okullarının kapatılmasından sonra ilgili kararnameler ve Gazetelerde yayınlanarak yürürlüğe girildi.Yapılan düzenlemelerle bu yıl mezun olacak öğrenciler Subaylık ve astsubaylığa yerleştirilemeyecekler.Asker okullarının kapatılmasını duyan kararnameler de Resmi Gazetelerde yayınlanarak yürürlüğe girildi.Bu yıl mezun olan öğrenciler bu kararnamelerden etkilendiler.

1

Yapılan düzenlemeler ise bu yıl mezun olacak öğrenciler subay ve astsubaylığa yerleştirilmeyecekleri yönünde. Altı yüz Altmış dokuz olağan üstü Hal kapsamlarında Bazı tedbirler alınmasına dair kanunlar hükümlerinde kararnameler,resmi gazetelerde de yayınlanıp yürürlüğe girecek. Kanun hükmünde kararlar alınan harp Akademileri,askeri liseler ile astsubay hazırlama okulları kapandı,Milli savunma Bakanlığı bünyelerinde Milli savunma üniversitesi rektörlüğe bağlı kalarak, Kurmay subay yetiştirilmesi ve lisansüstü eğitim vermeleri amacı ile yeni kurulan enstitülerden, kara, deniz ve hava harp okulları,astsubay meslek yüksek okullarından olacak.

1

Üniversitelerin rektörü, Milli savunma bakanının önereceği Başbakanlık uygun görecekleri üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından seçilecekler. Ayrıca rektörlere görevlerinde yardımcı olmak üzere sayısı dördü geçmemesi üzerine milli savunma Bakanı tarafından da rektör yardımcıları atanacak. Üniversitenin ise teşkilatı, Bakanlar kurulları tarafından oluşacak. Enstüti müdürleri,milli savunma Bakanları tarafından da atanacak ve enstütilerin altlarındaki gerekli akademik birimler, rektörün teklifleri üzerine Milli savunma bakanlığı tarafından oluşacak.

1

Enstütilerde giriş şartlarıyla enstitülerin kurulması,işleyişleri ve diğer hususlarda, Milli savunma bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmeliklerle düzene koyulacak. Harp okulları ile astsubay yüksek okulları,üniversite bünyelerinde ve denetimlerinde kendi özel kanunlarına göre faaliyet gösteren, iş ve işlemleri üniversite rektörlüğü tarafından yürütülecek. Özel kanunların ise bu KHK ya aykırı hükümleri de uygulamaya alınmayacağı da bildirildi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları