Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yalova’ya gelişinin 87. yıl dönümünün kentte farklı farklı yöntemlerle kutlama yapıldı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Yalova’ya gelişinin 87. yıl dönümü farklı çeşitlerle kutlandı.

1

Atatürk’ün, 19 Temmuz 1929 tarihinde Yalova’ya ilk gelişindeki etkinliklerinde, Edirne Belediye Bandosu ekiplerinin Gazipaşa Caddesi üzerinde bir geçiş ile başladı. Bandoya CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, CHP Balıkesir Milletvekili olan Namık Havutça ile MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, CHP İl Başkanı Özcan Özel ve daha bir çok sayılarda vatandaş eşlik etti.

1

Yürüyüş Cumhuriyet Meydanında sona ermiştir. Buralarda Atatürk Anıtı önünde İstiklal Marşı okundu. Grup ardından, yürüyen köşkte gerçekleşen kokteyle katıldı. Köşkteki programda Yalova valisi olan Tuğba yılmaz İl jandarma alay komutanı albay Osman aslanda yerini aldı.

1

Yürüyen köşk fotoğraf sergisinin açıldığı programda Yalova belediye başkanı vefa salman ve milletvekili muharrem ince Atatürk ile ilgili birer konuşma yaptı. 19 ağustosun Yalova tarihi çok önemli tarihlerden bir tanesi olduğunu söyleyen Yalova belediye başkanı vefa salman 1929 yılının 19 ağustosunda Gazi M.kemal Atatürk ilk defa Yalova’ya geliyordu.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları