Ayakta su toplanması vücuttaki küçük çaplı doku zedelenmelerine bağlı olarak epidermis üst deri ile dermis (alt deri) arasında su birikmesi ile oluşur. Ayak tabanında topukta veya parmaklarda meydana gelebilir.yakta su toplanmasının başlıca nedeni, ayağın formuna uygun doğru ayakkabının giyilmemesidir. Ayaklar ve ayakkabı arasındaki sürtünme sonucu açığa çıkan ısı ile ayakta su toplanır. Bir diğer neden de, ayağın hava almadan sürekli ayakkabının içinde kalmasıdır. Bu da ayağın terleyip nemlenerek derisinin yumuşamasına sebep olarak oluşur. Aynı şekilde, dışarıdan ayakkabının içine su alınmasıyla da meydana gelebilir. Bu durumlar, genel olarak sürtünme, sıcak, kir, nem gibi sebeplerle ayakta tahrişe bağlı olarak oluşan su toplamalardır Tahrişe bağlı nedenlerden oluşan su toplaması, genellikle birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Skincare of a beauty female feet

Bu süreyi kısaltmak ve ayağı rahatlatmak için yapılabilecek basit tedavi yöntemleri vardır Eğer oluşan içi su dolu şişlik birkaç milimetre ise patlatılmayabilir ve kendi kendine iyileşmesine izin verilebilir. Ancak eğer su toplanan yerin çapı 5 milimetreye ulaşmışsa, şişlik steril bir şekilde patlatılarak ayakta toplanan su nazikçe çıkarılmalıdır. Böylece hissedilen ağrı da azalacaktır. Bu işlem, ucu yakılarak sterilize edilmiş bir iğne yardımıyla gerçekleştirilebilir. Steril olması, mikrop kapmaması ve sonradan enfeksiyon oluşmaması için son derece önemlidir. Ardından, sorunlu bölgeye lokal antisepsi (mesela, içinde baticon bulunan bir solüsyon uygulanır. Bunun da ardından, antiseptik nemlendirici ayak kremi ile bölge nemlendirilerek iyileşmesi beklenir. Bölgenin hava ile teması kesilmemelidir, böylece iyileşme süreci hızlanacaktır. Eğer, kabarcık zaten kendiliğinden yırtılmış durumdaysa, yine az önce sözü edilen yöntemler uygulanabilir ancak bu kez bölgenin temizliğine daha fazla dikkat edilmelidir.

ayak-sagligi

Yırtılan kabarcığın çevresi sıkça ılık su ile temizlenerek antibiyotik kremle nemlendirilmelidir Yırtılan kısımlar kesinlikle daha fazla soyulmamalı, derinin kendi kendine atması beklenmelidir Eğer su toplaması birkaç gün içerisinde geçmiyorsa ve kaşıntıya sebep olduysa nedeni bir çeşit mantar hastalığı, egzama veya bakteriyel rahatsızlıklar olabilir. Böylesi bir durumun tedavisi daha uzun sürelidir ve bu tip durumlarda muhakkak doktora başvurulmalıdır. Kabarcıklar, bir uzman olmadan patlatılmamalı, kulaktan dolma bilgilerle tedavi edilmeye çalışılmamalıdır Virüse bağlı su toplamalarda, tahriş nedeniyle oluşan su toplamalarındaki tedavi yöntemi yeterli olmaz; mutlaka virüs karşıtı ilaçlar da kullanılmalıdır. Bu sayede, sıvının enfeksiyona dönüşmesi önlenir. Bakteriye bağlı su toplamalarında, hem ağızdan alınan antibiyotik ilaçlar hem de lokal olarak uygulanan antibiyotik ilaçlar kullanılmalıdır. Bu durumda, bölgede ıslak pansuman da kullanılır. Eğer sorun genetik hastalıklardan veya bağışıklığa bağlı rahatsızlıklardan ileri geldiyse, bu durumda da ağızdan alınan sistemik ilaçlar kullanılır.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları