Bankalar 200 TL’lik banknotlara savaş açtılar. Söz konusu ortadan kalkana kadar tüm bankaların Atm cihazlarından 200 TL’lik banknotların yatırılması mümkün olmayacak. Bir yandan 15 temmuz darbe girişiminin ekonomiyi olumsuz etkilememesi için son dönemlerde bankaların bir yandan’da son dönemlerde piyasalara sokulan ve oldukça yüksek meblağlarda olduğu’da iddia edilen sahte 200 TL’lik banknotlara karşı mücadeleler veriyorlar.

1

Banka yöneticileri piyasada sahte 200 TL sorununu ortadan kaldırdıktan sonra Atmlerin eski işleyişlerine döneceği söyleniyor. Habertürk’ün haberlerine göre tedavülde bulunan paraları sahte olarak üreten ülkelere sokan nakleden muhafaza eden kişiler iki yıldan 12 yıla kadar hapis ve 10 bin güne kadarda adli para cezaları ile cezalandırılıyor.

1

Sahte parayı bilerek kabul eden kişiler de bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli cezaları ile cezalandırılıyorlar. Sahteliği bilmeden kabul ettiği parayı niteliğini öğrendikten sonra tedavüle koyan kişide üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Piyasada sahte 200 TL sorununun aşılmasının uzun sürmesi ise bazı bankaları farklı çözümler üretmeye itiyor. Bir bankanın genel müdürü 13 temmuzdan bu yana devam eden bir sorun olduğu söylendi.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları