shutters

Banka bonosu; en genel tanımıyla banka tarafından garantisi verilmiş borç senetleridir. Bonolar, küçük bir kağıt ihracı olarak görünse de yatırım aracıdır. Bankaların bono satmasındaki asıl amaç, sermaye piyasalarının bankalara kaynak sağlamasına imkan vermektir. Sermaye Piyasası Kurulu SPK tarafından bonolar kayda alınır ve sonrasında ihraç edilerek iskonto esasına göre satılır. Bonoların vadesi 60 günden az 360 günden çok olamaz. Tahsilli satılacak banka bonolarının vadesi ise 15 günden az, 360 günden çok olamaz. Banka tahvili ise bonoyla aynı özelliklere sahip olup, vadesi bir yıl veya daha uzun süreli olan borç senetleri olarak tanımlanır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu süreler; bankadan bankaya değişebilir, bazı bankalar bono vadesini 6 ay, bazıları ise 1 yıl olarak belirleyebilirler. Daha önceden kalkınma ve yatırım bankaları bono ve tahvil hizmeti verebiliyorken, 2010 yılında SPK düzenlemeleriyle mevduat bankaları da bono ve tahvil ihraç edebilmektedir. Yatırımcı sıfatıyla aldığınız hazine bonosu ve devlet tahvili gibi iskontolu senetleri, banka bonosu ve tahvili olarak satın alabilirsiniz. Karşılığında size verilen dekontu, vade süresi dolmadan ya da vade bitiminde bankanızda bozdurup tasarruf sağlayabilirsiniz. Vadesinden önce nakde çevirmek isterseniz, vade sonundaki tutar değil o günün piyasa koşulları esas alınır Banka bono ve tahvillerini vade sonuna kadar beklettiğinizde satın aldığınız miktardan daha fazlasını kazanmış olursunuz.

fft99_mf2837

Vadesi gelmeden nakde çevrilen senetlerin getirisi bu kadar fazla olmayabilir. Bu nedenle, vade sonuna kadar elinizde tutmakta fayda vardır. Ayrıca banka bonosu, devlet tahviline ve hazine bonosuna göre ekstra getiri imkanı verir. Bu ek gelirin tutarı, vade sonunda belli olur. Bankalar tarafından satışa sunulan bono ve tahvillerin Devlet İçi Borçlanma Senetleri’nin DİBS faiz oranından daha fazla bir ek getiri sağlar. Son olarak ise banka bonoları %10 stopaj oranıyla vergi avantajı sunar. Vadeli mevduat hesaplarında %15 olan stopaj oranı, banka bonolarında daha fazla kar sağlamaktadır. Sonuç olarak, devlet tahvilinden daha fazla getiri sağlaması; hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıları kendine çekmektedir. Bankaların ek getiri kaynağı olan bono ve tahviller, birçok yatırımcının tercihi haline gelecek gibi duruyor. Ancak banka tarafından verilen bu senetlerin TMSF güvencesi altında olmadığını, sadece bankanız tarafından koruma altında olduğunuzu bilmelisiniz.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları