Almanya’nın başkenti Berlin’de bir TIR’ın Noel pazarına girmesi sonrası ölü sayısının 12’ye yükseldiği açıklandı. Soruşturmayı Federal Başsavcılık üstlendi. İçişleri Bakanı Maizire, “Şu anda ‘saldırı’yı ağzıma almak istemiyorum” demiş ve ilk bulguların terör şüphesine işaret ettiğini açıklamıştı. Bakanlık, bugün saldırıyı ‘terör saldırısı’ olarak niteledi. Olayla ilgili gözaltına alınan Pakistan uyruklu şüphelinin ise yanlış kişi olabileceği açıklandı. Polis kaynakları “asıl failin silahlı bir şekilde serbest dolaştığını ve yeni zararlara yol açabileceğini” belirtti.

Türkiye saatiyle dün akşam 22:14’te Almanya’nın başkenti Berlin’in turistik merkezlerinden Kurfuerstendamm’daki Noel pazarına giren çelik direk yüklü TIR, pazarın en yoğun olduğu saatlerde kalabalığın içine doğru girdi ve 12 kişinin ölümüne, 48 kişinin ise yaralanmasına yol açtı.

İçişleri Bakanlığı Terör saldırısı dedi


TIR’ı kalabalığın üzerine doğru süren şüphelinin, olayın ardından yaya olarak kaçmaya çalıştığı bildirildi.

Bir görgü tanığının şüpheliyi iki kilometre boyunca takip edip polisi aradığı ve zanlının bu şekilde yakalandığı ifade edildi.

Almanya İçişleri Bakanlığı, saldırıyı ‘terör saldırısı’ olarak niteledi.

Gerçek fail firari ve silahlı


TIR’ı sürenin ‘Afganistan ya da Pakistan kökenli bir mülteci’ olduğu yönünde iddialar vardı.

Alman radyo kanalı RBB-Inforadio, Almanya’nın başkenti Berlin’de dün gece tırla Noel için kurulan bir pazar alanına dalan ve 12 kişinin ölümüne, 48 kişinin de yaralanmasına yol açan kişinin 23 yaşındaki Pakistanlı sığınmacı Naved B. olduğunu öne sürdü.

Naved B.’nin geçen yıl Almanya’ya gittiği, 31 Aralık 2015’te Bavyera’da sığınmacı kayıt merkezinde kayıt olduğu ve sığınmacı merkezine dönüştürülen Flughafen Tempelhof’ta yaşadığı iddia edildi.

Şüpheli Pakistanlı masum olabilir

Berlin polis şefi, olayla ilgili tutuklanan Pakistanlı uyruklu kişinin tırı kullanan kişi olup olmadığının henüz belirsiz olduğunu söyledi.

Die Welt gazetesi de polis kaynaklarının “gerçek failin silahlı bir şekilde serbest dolaştığını ve yeni zararlara yol açabileceğini” söylediğini yazdı

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları