kredi-karti-g

Kredi kartı kullanmayı çoğu kişi biliyor. Fakat doğru kullanımını bilmeleri hususunda şüphelerim var. İşte bu durumda kredi kartına bakışınız çok önemlidir. Ne amaçla kullanılmalıdır, hangi durumlarda kullanılmalıdır, nasıl kullanılmalıdır şeklindeki bilgiler ciddi önemli taşır Ayrıca kullanımının yanında tercih ettiğiniz banka ve kart özellikleri de ön plana çıkar. Kullanacağınız kredi kartını seçerken, hangi özelliklere sahiptir, avantajları nelerdir, komisyon ve faiz oranları nasıldır şeklinde ayrıntıları kontrol edin. Bunun yanında yıllık kart komisyon ödemeleri gibi ayrıntılar da oldukça değerlidir. Kredi kartına sahip olmadan değerlendirme yapmanız, hem avantajlı işlemlere hem de daha az paralar ödemenize yardımcı olur. İşte belki de en büyük sorun burada başlıyor.

kredi-karti-kullanirken

İhtiyacınız Kadar Harcama Yapın Bu başlık en önemlisidir. Çünkü ülkemizde kredi kartına sahip olan çoğu müşteride oluşan düşünce tarzı Harcayayım nasılsa ödenir şeklindedir. Böyle olunca da bankalar tarafından yüksek verilen limitler harcanıyor, doluyor ve sonucunda da ödenemiyor. Müşteriler ise sıkıntılı süreçler yaşamaya başlıyor. Bu yüzden kredi kartınız var ve limiti çok diye sonuna kadar harcama yapmayın. Planlı olun ve gerektiği kadar harcayın. Çünkü hesap kesim tarihinden sonra harcadıklarınızı ödeyeceğinizi unutmayın. Eğer bunu unutarak ya da umursamayarak harcamalarınızı yaparsanız, o zaman öderken sıkıntılar yaşarsınız. Bu sebeple harcamalarınızı yaparken gelirinizi ve kredi kartınızın ödemesini de düşünün. Kredi kartı kullanan insanların en büyük yanlışlarından biri kredi kartı ödemeleridir.

kredi-karti-borcunun

Yanlış olan ise kartın dönem borcu yerine asgari ya da daha azının ödenmesidir. Bu durum size artı faiz ödemeleri yapmanıza ve bankalarda olan kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır. İşte bu sebepten kredi kartı ödemelerinin düzeni ve tam olması çok önemlidir. Kredi notu da banka hizmetleri açısından değerlidir. Çünkü bankalardan Bu sebeple bankalarda bulunan ücretlerinizi düzenli, zamanında ve istenilen tutarda yapmanız gereklidir. Aylık geliriniz kredi kartı kullanımlarında çok önemlidir. Bankaların genelinde kredi kartı limiti olarak, maaşınızın dört katı dikkate alınır. Bu yüzden kredi kartlarında yapılan harcamalarda ipini kaçırmamaya çok dikkat etmek gerekmektedir. Bunu yaparken de aylık toplam gelirinizi bilmeli ve harcamalarınızı buna göre gerçekleştirmelisiniz. Eğer gelirinizi düşünmeden harcama yaparsanız, kredi kartlarınızın limitine aldanarak gelirden çok gider kaydedersiniz. Sonucunda da ödeyemez ve sıkıntılar yaşamaya başlarsınız. Bu sebeple harcama yapıyorsanız bütçenizi hatırlamalı ve işlemlerinizi ona göre gerçekleştirmelisiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları