bitter-cikolata-561x374

Çikolata, kakao ağaçlarında bulunan kakao çekirdeklerinden yapılır. Bu çekirdeklerin criollo, trinitario ve forastero adlarında üç farklı tipi bulunur. En çok üretileni forastero’dur. Çekirdekler ezilir, açık havada yedi gün süreyle fermente edilir. Fermente edilmesinin ardından, bir yedi gün de güneş altında bırakılır ve kurumaları sağlanır. Ardından, 350 santigrat derecelik iç ısıya sahip büyük davullarda kavrulur. Sonrasında, çekirdeklerin kabukları çıkarılıp içindeki kahve ısıtılır ve kakao yağının içerisine konarak eritilir. Erime sonrasında, altta kalan kısma çikolata likörü denir. Biliyoruz, çikolatayı senelerce abur cubur olarak gördünüz. Tatlı krizlerine girdiğinizde ilk ona sarıldınız ve bunu çevrenizden büyük bir günah gibi sakladınız.

2_d

Size iyi bir haberimiz var, artık çikolatayla sağlıklı bir ilişki kurabilir ve tadına pişmanlık duymadan varabilirsiniz. Çünkü doktorlar ve beslenme uzmanlarının yaptığı sayısız araştırma gösteriyor ki, bitter çikolata aslında gerçekten faydalı bir gıda; tabii abartmadan yenmesi koşuluyla. Bitter çikolatanın tüm bu faydalarından nasibinizi alabilmek için, en doğru çikolatayı seçmeniz gerek. Özellikle şekerli olmayanlar, yüksek kakao içerikliler (en az %70 ve fazlası) daha faydalı. İçeriğinde süt yağı ve hidrojenize sebze yağı bulunanlar kesinlikle tercih edilmemeli. Doğru çikolatayı bulduğunuzda, günde ortalama 100 kalorilik (15-20 gram) bir parça bitter çikolata üketmenizde hiçbir sakınca yok. Aksine, bol bol faydasını göreceksiniz.

bitter-cikolatanin

Günlük lif demir magnezyum bakır çinko potasyum ve fosfor ihtiyaçlarınızın da bir bölümünü karşılayan bitter çikolata ile tatlı krizlerinizin üstesinden en sağlıklı şekilde gelmiş olacaksınız. yapısında yüksek oranda antioksidan barındırır. Bu oran, pek çok besindekinden yüksektir Antioksidonlar, kötü kolesterolü oksitlenmeden koruyarak kolesterol riskini azaltır. Nitrik oksit üretimini uyararak damarların rahatlamasını ve kanın rahatça akmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde kan basıncını düşürür ve kan akışını düzenler Atardamarlarda esneklik sağlayarak akyuvarların kan damarlarına yapışmasını engeller.

h_14005749

Bu sayede damar tıkanıklığının önüne geçer. Düşük glisemik indeksi sayesinde insülin direncini neredeyse yarı yarıya azaltarak kan şekerinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Flanovoller sayesinde bağırsaklardaki sıvı salgılanımı düzenlenir ve ishal tedavisinde fayda sağlar Doygunluk hissi vererek yağlı ve tatlı gıda tüketme isteğini azaltır, iştahı keser. Bu sayede kilo vermeye de yardımcı olur içeriğindeki flanovoller sayesinde güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlar. Yaz aylarında yenirse, UV ışınlarına karşı koruma sağlayarak ciltteki kırışıklık ve yaşlanma etkileri ile güneş yanıklarının önüne geçilmesine yardımcı olur Çikolatanın tarihine göre, bildiğimiz haliyle ilk katı çikolata 18. yüzyılda yapıldı. Fakat kakao çekirdeklerinin üretimi 2000 yıldır yapılıyor. Azteklere göre, 18. yüzyıl öncesinde, çikolatayı yemiyor ama içiyorduk. Yani, bildiğimiz haliyle sıcak çikolatanın keşfi çok eskiye dayanıyor. Fakat bilmediğimiz haliyle, Aztekler bu içeceği soğuk servis ediyorlar. Üstelik bu eski tarifin içeriğinde Şili biberi gibi acı bir tat da var. Aztekler’in çikolatalı içeceğinin modern versiyonunu evinizde siz de yapabilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları