Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB’ye Girer’
Türkiye'nin AB süreci ile ilgili açıklamalarda bulunan İngiltere Başbakanı David Cameron, “Türkiye'nin bugünkü ilerleme hızıyla AB’ye girmesi, 3000 yılı civarında olur muhtemelen” dedi.

'Uzak bir ihtimal'


Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB’ye Girer’

İngiliz ITV televizyonunda katıldığı programda konuşan Cameron, İngiltere’nin AB’den ayrılması için kampanya yürütenlerin İngiliz halkına "Türkiye’nin AB’ye girmesini engelleyemeyiz, o nedenle bizim çıkmamız için oy kullanın” çağrısı yaptığını ancak bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği açık destek nedeniyle eleştiriliyor


Cameron: ‘Bu Hızla Giderse Türkiye 3000 Senesinde AB’ye Girer’

"Türkiye’nin AB’ye girmesi uzak bir ihtimal" ifadesini kullanan Cameron, "Bugünkü ilerleme hızıyla bunun gerçekleşme ihtimalinin belirmesi bile on yıllar alacaktır. O aşamada bile ‘hayır’ diyebilecek durumda olacağız” diye konuştu.İngiltere’nin de bütün diğer AB üyelerinin de herhangi bir ülkenin AB’ye girmesini veto hakkı bulunduğunu belirten Cameron, Türkiye'nin üyelik süreciyle ilgili olarak “1987’de başvurdular. Bugünkü ilerleme hızıyla AB’ye girmeleri, 3000 yılı civarında olur muhtemelen” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin AB’de kalmasından yana kampanya yürüten Başbakan Cameron daha önce Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği açık destek nedeniyle eleştiriliyor.AB’den ayrılmak için kampanya yürüten gruplar, Cameron’ın 2010’da Ankara’da düzenlediği basın toplantısında kullandığı "Türkiye için ‘Kampı koruyabilir ama çadıra giremez' denilemez. AB’ye üyeliğiniz için mümkün olan en güçlü destekçiniz olarak kalacağım” sözlerini sık sık gündeme getiriyor.Cameron’ın da referandum öncesinde Türkiye ile ilgili olumlu tavır almaktan kaçındığı görülüyor.AA

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları