Cemaat Tartışması

2 sene önce
17 kez okunmuş

1988 den Başbakan Mesut Yılmaz Cemaatçilere yönelik çalışmaları için izin isteyen Ankara Emniyet müdürü Saral’a sakın ha ecevit bu cemaate meftundur, duyarlarsa hükümeti yıkar dediği söylendi. Cnn türk yayınına telefon ile katılan Ankara’nın eski emniyet müdürü Cevdet saral görev aldığı dönemde devlet içindeki cemaat kadrolarına yönelik bir çalışma yapmak istediğini de anlattı.

1

Saral bu çalışmaları için izin almak amacı ile 1998 yılı eylül aylarının dönemlerinde Başbakanı mesut yılmaz ile görüştüklerini fakat Yılmazın kendisine sakın ha ecevit bu cemaate meftundur böyle bir çalışma yaptığınızı duyar ise hükümeti yıkar dediğini de söyledi. Saralın Mesut yılmaz ağzından söylediği meftün kelimesi gönül verilmiş tutkun anlamına da geliyor.

1

Bu görüşmelerin gerçekleştiği dönemlerde Mesut yılmazın Başbakan ecevitin Başbakan yardımcısı olduğu Anasol-d hümümetinde de görevli idi. 25 Kasım 1998’de ise bu koalisyonlar hükümetleri istifa etti. Saral hükümetin istifasından sonra 1999 yılında kendisine yakın olan polis müdürleri ile cemaatler hakkında bir raporda yaptı. Fettullah gülen ve ışık tarikatı isimli raporda Cevdet saral dışında halihazırda Zonguldak Emniyet müdürü olan Osman Ak ile Emniyet Başmüfettişleri Zafer Aktaş ile Ersal dalmanın da imzaları söz konusu durumda.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları