Aktarlardan eczanelerden ya da kozmetik marketlerden satın alabileceğiniz sayısız yağ çeşidi vardır ve bu yağların da cildiniz için birçok faydası mevcuttur. Ancak hangi yağı satın alacağınıza karar vermeden önce cildinizi iyi tanımanız, cildinizde düzelmesini istediğiniz problemi bilmeniz ya da seçeceğiniz yağın hangi amaç için çalışmasını istediğinize karar vermeniz gerekmektedir Doğal ve iyi kalitede olan yağların cilt üzerindeki besleyici ve dengeleyici etkisi bilinmektedir. Bu sebeple ister yağlı ister kuru bir cilde sahip olun ister kırışıklıklarınızdan kurtulmak isteyin, isterseniz de cildinize kaybettiği nemi kazandırmaya çalışın yardımınıza koşacak bir yağ her zaman mevcuttur. Argan yağı yüksek miktarda E Vitamini omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar içermektedir. İlk başlarda kuru ve yıpranmış saçlar için kurtarıcı olarak ünlenen bu yağın daha sonradan yüz ve vücut için de çok faydalı olduğu belirtilmiştir.

abantme

Argan yağının özellikle ince çizgiler ve kuru ciltler için faydalı olabileceği bilinmektedir. E Vitamini ve omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan bu yağın düzgün hücre fonksiyonlarına ve iltihabın azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Avokado yağı özellikle hassas, kuru, kaşıntılı ve yaşlanma belirtileri olan ciltler için uygundur. Çok hassas cilde sahip kişilerin hindistan cevizi yağını vücut nemlendiricisi olarak kullanması önerilmektedir. Ayrıca hindistan cevizi yağının içerisinde yağ asitleri vardır ve bu sebeple de egzama rahatsızlığı olan kişiler için faydalıdır. jojoba yağının yapısı cildimizin doğal yağlarına çok benzer ve bu sebeple de kolay emilir. Çinko ve bakır gibi mineraller ile B ve E Vitaminleri bakımından zengin olması sebebiyle dermatologlar tarafından da önerilmektedir. Jojoba yağı ayrıca cildin güçlenmesine de yardımcı olur.

cilde-iyi-gelen

Akne eğilimli cilde sahip olan kişilerin kullanımına uygun olan lavanta yağı doğal bir antiseptik ve dezenfektandır. Lavanta yağı aynı zamanda kullanmış olduğunuz diğer cilt ürünlerinizin performansını da arttırabilir. Ancak lavanta yağını taşıyıcı bir yağ ya da su ile seyrelttikten sonra kullanmanız önerilir. Böylelikle alerjik bir reaksiyona ya da hassasiyete yol açma riski de en aza indirgenmiş olur. Özellikle saf zeytinyağı iyi bir nemlendiricidir ve susuz kalmış ciltler için önerilmektedir. Jojoba yağında olduğu gibi zeytinyağı da cildimiz tarafından doğal olarak üretilen yağlara çok benzer ve bu sebeple de cilt tarafından iyi bir şekilde emilir. Genellikle alerjik reaksiyona yol açmaz, ancak ağır bir yağ olması sebebiyle akne problemli olan kişilerin kullanması önerilmez. Bazı araştırmalar zeytinyağının içerisinde yer alan antioksidanın cilt kanserinden korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Yağ asitleri ve E Vitamini bakımından çok zengin olan zeytinyağı özellikle çok kuru ciltler için önerilmektedir.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları