HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, belediyelerine kayyum atanması halinde direneceklerini belirterek, “Siz belediyelerin çalışmadığını mı düşünüyorsunuz? Hodri meydan! O zaman gelin kayyum atamak istediğiniz her yerde erken yerel seçim yapalım” diye konuştu.

demirtas-kayyum

Yarın Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek torba yasanın kabul edilmesi halinde; belediye başkanı, başkanvekili ve meclis üyeleri ‘terör ya da teröre yardım’ suçları nedeniyle görevlerinden uzaklaştırılabilecek. Bu kişiler yerine İçişleri Bakanlığı’nca kayyum atayabilecek.

‘Erken yerel seçim yapalım’


Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, belediye eş başkanları ve HDP milletvekilleriyle yaptığı basın açıklamasında, devletin, belediyelere kayyum atasa bile çalıştıramayacağını söyledi.

Kayyum atanmasına karşı ‘kurbanlık koyun’ gibi durmayacaklarını, direneceklerini belirten Demirtaş, hükümete meydan okudu: “Siz belediyelerin çalışmadığını mı düşünüyorsunuz? Hodri meydan! O zaman gelin kayyum atamak istediğiniz her yerde erken yerel seçim yapalım. Belediyelerin halk tarafından tepki gördüğünü söylediğiniz yerlerde seçimi tekrarlayalım. Sandıkla gelen sandıkla gitsin.”

demirtas-kayyum1

‘Tüm AKP’li belediyelere kayyum atamanız lazım’

Belediyelerinin Gülen Cemaati’ne ‘bir metre bile’ arsa vermediğini ifade eden Demirtaş, Bülent Arınç’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara’yı ‘parsel parsel’ cemaate sattığına ilişkin sözleri hatırlatarak, “Çıkaracağınız yasaya göre Ankara, İstanbul, Kayseri, Konya başta olmak üzere tüm AKP’li belediyelere kayyum atamanız lazım. En büyük terör destekçileri bunlardır. Gülen örgütüne neler neler aktardılar, örtülü ödenekler aktardınız” dedi.

‘Gün geçti, devran döndü’

HDP Eş Genel Başkanı, kimin ne olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Eğer sözümüzü dinleseydiniz her gece Hz. Muhammed’i rüyasında gördüğünü söyleyen bir salya sümüğün peşinden gitmezdiniz” dedi.

Darbeye direnmek…

Darbeye karşı tankların önüne geçerek direnen halkı hatırlatan Demirtaş, ‘darbe’ olarak nitelediği kayyum atanmasına ilişkin yasaya direnmenin meşru olduğunu kaydetti; baro ve sendikalara, olası bir kayyum atamasına karşı mücadele çağrısında bulundu.

Demirtaş, şunları söyledi: “Sıradan bir memuru cemaate bulaştı diye görevden alıyorsun, sen hükümet olarak 12 yıl boyunca devletin tüm imkanlarını seferber etmişsin, şeyhi uçuran sizsiniz, belediyesine kayyum atanacak olan biziz. Böyle bir adalet var mı? Erdoğan sanıyor ki bizim davamız yıllardır ittifak yaptığı fırıldak Gülen cemaati gibidir. Kusura bakmayın biz sizin gibi değiliz. 40 bin kişi gözaltına alındı, biri de çıkıp ‘Ben Gülenciyim’ diyemedi. Bizden 10 bin kişi cezaevine atıldı hiçbiri de ‘Ben bu davanın içinde değilim’ demedi.”

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları