dil-yaralari

Dil üzerinde oluşan yaralar küçük olmalarına rağmen yemek yerken, konuşurken hatta nefes alıp verirken şiddetli ağrılara sebep olmaktadır. Dil yaralarının neden oluştuğuna dair net bir bilgi olmasa da yemek alışkanlıkları, özen gösterilmeyen ağız hijyen, sigara içmenin dil yarası oluşturduğu bilinmektedir. Ağız ve dil yaraları insanlarda çok küçük yaşlardan ileriki yaşlara kadar çeşitli halde.görülebilir. Dil üzerinde, yanakta veya dudak içinde oluşabilir. Ortası beyaz etrafı sarı halde yada uçuk şeklinde çıkabilir. Sebebi net olarak bilinmeyen uçuklarda, bulaşıcılık hassas bir öneme sahiptir. Uçuk öpüşme yoluyla bir başkasına geçebilir. Uçuk ve yara oluşumunun pek çok sebebi olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıf düşmesi, düzensiz uyku alışkanlıkları, yiyecek ve içeceklerin aşırı sıcak oluşu, stresli geçen birkaç gün ağzınızda yaralar oluşmasına sebep olabilir. Benzer şekilde yediğiniz bir yiyecek de sizde alerjik bir reaksiyona sebep olabilir. Dilde oluşan yaraların görece 3-6 gün içinde tedaviye yanıt verdiği ve iyileştiği görülür.

dilde-yara

Tedavi sürecinin hızlanması için öncelikle sigara kullanımının ortadan kaldırılması veya en aza indirilmesi gerekir. Bunun yanı sıra ağzın devamlı hijyenik tutulmasına önem gösterilmelidir. Ağzı her yemekten sonra su ile çalkalamak ve gerekirse ağız çalkalama suları ile temizlemek oldukça faydalıdır. Her yemek sonrası ağzı saf su ile çalkalamak uzun vadede ağız içi yaraların ve dil yaralarının oluşmasının önüne geçer. Diş sağlığınız açısından da diş hekimleri tarafından önerilen bir uygulamadır. Yara tedavisinin beslenme ile de desteklenmesi önemlidir. Bu noktada bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, vücudun direncini arttıracak besinlerin alımı yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ağız içinde dudaklarda, damakta, dil üzerinde, gırtlağın üst kısmında ve yanak içlerinde oluşan yaraların tam nedeni bilinmemektedir. Bu yaralar genellikle doku yapısını değiştirerek kızarması ve beyaz iltihab noktaları ile kaplanması şeklinde görülmektedir. Ağızda oluşan yaralar sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle oluşan yaralarla karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı nedeniyle oluşan yaralar daha çok dudak, burun kenarlarında görülen, halk arasında uçuk tabir edilen veziküller herpetik lezyonlardır.

dil-yarasina-ne-iyi-gelir2

Dil yaraları dili ısırma, diş fırçası veya kürdan gibi ağza sokulan maddelerden enfeksiyon kapılması gibi nedenlerden oluşabilmektedir.Kalıtımsal özellikler ve gebelik gibi hormonal değişikliklerin yaşandığı dönemlerde dil yaralarına neden olmaktadır. Dil üzerinde bulunan yaraların tedavisi bazı antibiyotikler ve ilaçlarla yapılabileceği gibi evinizde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de dil yaraları tedavisi için etkili olmaktadır. Eczanelerde bulabileceğiniz antiseptik özellikli ağız gargaraları dil üzerinde bulunan yaranın iltihabının daha da büyümesini engelleyecektir. Ayrıca antiseptik içerikli gargaralar ağızdaki bakteri sayısını dengede tutmaktadır Eğer evinizde ağız gargarası bulunmuyorsa ağzınızı tuzlu su ile de çalkalayabilirsiniz. Yeteri kadar çalkaladıktan sonra saf su ile en son tekrar çalkalayın. uz ve karbonat karışımı doğal bir antiseptiktir. Bir tatlı kaşığı tuz ve eşit miktarda karbonatı ılık bir bardak suda karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Bu işlemi günde 3-4 kez tekrarlamalısınız.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları