Doğalgaz kullanan herkesin ortak korkusu Ya doğalgaz kaçağıyla karşı karşıya kalırsam dır. Buradaki korkunun iki sebebi vardır. Birincisi doğalgaz kaçağını nasıl anlayacağımız, ikincisi ise doğalgaz kaçağını fark ettiğimiz durumda ne yapmamız gerektiğidir. Bu yazımızın sonunda her iki konuda da bilgi sahibi olacak ve bu tür bir durumla karşı karşıya gelmeniz durumunda ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz İlk olarak doğalgaz kaçağını nasıl anlayabileceğinizle başlayalım. Esasında doğalgaz kokusu olmayan bir gazdır, ancak kaçağın anlaşılabilmesi için içerisine bir koku eklenmiştir ve bu koku halk arasında çürük sarımsak, çürük lahana ya da bozuk yumurta kokusuna benzetilmektedir. O halde böyle bir koku almanız durumunda doğalgaz kaçağından şüphelenmelisiniz.

dogalgaz-ici

Peki, doğalgaz kaçağından şüphelendiğinizde neler yapmalısınız? Şimdi bir de yapılacaklara göz atalım Elektrik düğmeleri de dâhil olmak üzere elektrikle ilgili hiçbir şeye dokunmamalısınız. Eğer açıksa kapatmamalı, kapalıysa da açmamalısınız. Pencereleri ve kapıları açarak ortamı havalandırmalısınız.Asla çakmak ya da kibrit yakmamalısınız.Kapı zilini kullanmamalısınız.Tüm doğalgaz vanalarını kapatmalısınız. Doğalgaz kaçağını bildirmek için de olsa evin içerisinde telefon kullanmamalısınız. Çünkü telefonların kıvılcım oluşturabilme riski vardır. Bu sebeple en doğrusu komşunuza gidip oradaki Uygun olan yerden 187 Doğalgaz Acil Hattını aramalı ve operatöre tesisat numaranızı söylemelisiniz. Bulunduğunuz ortamda asla sigara içmemeli, eğer sigara içen varsa da uyarmalısınız. Elektronik hiçbir cihazı fişten çıkarmamalı ya da fişe takmamalısınız.

fft99_mf6

Evde bulunan elektronik eşyalara dokunmamalı ve bu elektronik eşyaları kullanmamalısınız. Doğal gaz kaçağında evin tüm sakinlerine durumu izah etmeli ve yapılmaması gerekenleri mutlaka söylemelisiniz. Ekip gelene kadar cihaza müdahale etmemelisiniz.Ekiplere vermiş olduğunuz telefon numarasının doğruluğundan emin olmalısınız.Kaçağın yoğunluğu konusunda ekibi bilgilendirmelisiniz. Isınmada kullanılan odun, kömür ve gaz yağı gibi diğer fosil yakıtlarda olduğu gibi dikkat edilmemesi durumunda, doğalgazda da karbon monoksit zehirlenmelerine rastlanabilmektedir. Karbon monoksit zehirlenmelerinden korunmak için bacalar düzenli kontrol edilmeli ve temizlenmeli, cihaz bakımları aksatılmamalıdır. Doğalgaz kaçağını anlamanın bir diğer yolu da alarm cihazlarıdır. Bu cihazlar iki türlüdür. Birincisi, gaz kaçağı olması durumunda gaz vanasını kendiliğinden kapatanlardır. Diğeri ise sadece gaz kaçağını belli edenlerdir. Bu tür cihazlarda gaz kaçağı şöyle anlaşılır: Normal şartlarda yeşil olan ışık turuncuya döner, gaz kaçağı artınca da kırmızı ışık yanar ve sesli bir alarm çalar. Alarm cihazlarının kullanım alanları ise genellikle kazan daireleri, LPG benzin istasyonları ve oteller gibi yerlerdir.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları