Keyif alacağımız işi yapamıyoruz. Buna bazen hayat şartları bazen yanlış seçilmiş bir bölüm bazen de ne istediğimizi tam olarak bilememek neden olabiliyor. Eminiz birçoğunuz puanınız hangi bölümü tuttuysa o bölümü okumak zorunda kaldınız bir kısmınız ailelerinizin istediği meslekleri seçtiniz bir kısmınız iyi para kazandığınız için sevmediğiniz işlerde çalışıyorsunuz bir kısmınız ise ne yazık ki işinizi sevmediğiniz halde bir takım Bu yazımızın amacı hem yolun henüz başında olan arkadaşlarımıza hem de işinden memnun olmayan ama ne yapacağını bilemeyen kişilere doğru meslek seçiminin nasıl olur Kendinizi tanıyarak işe başlamalısınız. Öncelikle güçlü yönleriniz neler nasıl bir kişiliğiniz var nelerden hoşlanırsınız hangi alanlarda iyisiniz ilgi alanlarınız hobileriniz yetenekleriniz becerileriniz neler gibi soruları cevaplandırmalısınız.

dogru-mesle

Hangi mesleği seçmeniz gerektiğini bulmak için kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Böylece hangi işin sizi mutlu edeceğini hangi işin Diyelim ki bunu başardınız düşünsenize ne kadar mutlu olurdunuz. Keyif aldığınız, sizi mutlu edecek bir şeyler yapardınız ve bir de üstüne para kazanırdınız. Neden olmasın Spor yapmayı mı seviyorsunuz o halde eğitim alıp spor eğitmeni olamaz mısınız? Çizime ve sanat mı ilginiz var grafik tasarımcısı olmayı düşündünüz mü hiç Mutfağa mı ilginiz var neden bir mekan açıp ellerinizle hazırladığınız ürünleri satmıyorsunuz Daha bunun gibi birçok örnek verebiliriz. Hadi biraz düşünün var işe dönüştürebileceğiniz Biraz da yeteneklerinize göz atalım. Okul hayatınız boyunca hangi alanlarda iyiydiniz şöyle bir gözden geçirin.

maxresde

Ya da okul hayatınız dışında, günlük hayatınızdaki yetenekleriniz ve becerileriniz neler Mesela bazı kişilerin tamir yeteneği vardır bazıları dekorasyondan iyi anlar bazıları dikişte iyidir bazıları ise arabalar konusunda hem ilgili hem de bilgilidir. Bazı kişilerin ise bu tarz belirgin yetenekleri olmasa da insan ilişkileri iyidir, birileri ile ilgilenmeyi severler ya da birilerine yardımcı olmak hoşlarına gider. Bu ve bunun gibi birçok yerden farklı bir iş fikri doğabilir. Örneğin başkaları ile ilgilenmeyi, birilerine yardım etmeyi seven ve insan ilişkileri iyi olan biriyseniz hemşirelik, yönetici asistanlığı ya da ofis yöneticiliği gibi meslekleri Diyelim ki kendinizi tanımakta, neyi istediğinizi bulmakta yeteneklerinizi ya da hobilerinizi belirlemekte zorlanıyorsunuz. Böyle bir durumda da ailenize, arkadaşlarınıza ya da öğretmenlerinize danışıp, onların fikirlerini alabilirsiniz. Onların söyleyeceği bir cümle ya da verecekleri bir ipucu kendinizi daha iyi tanımanıza yardımcı olabilir.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları