dolar-yellen

Son haftalarda küresel çapta önemli kazanımlar elde eden dolar, FED Başkanı Yellen’in açıklamalarının ardından yönünü aşağıya doğru çevirdi. Yellen sonrası dolar cephesinde yaşanan tüm gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde Bilindiği üzere dolar, yaklaşık 8 gündür küresel çapta önemli kazanımlar elde ediyordu. ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamasının öncesinde pozitif yönde seyrediyor, hatta zirveye tırmanıyordu. Dolar yaklaşık iki günde yaşadığı değer kazanımları sonrası, yaklaşık iki ayın en uzun rallisini gerçekleştirmeyi başarmıştı.

57c7ce44

Doların tırmanışıyla ilgili ayrıntılı bilgilerin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Ancak bugünkü işlemlerde dolar, yönünü aşağıya doğru çevirmek zorunda kaldı. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen, dün akşam saatlerinde New York’ta Ekonomi Kulübü Etkinliğinde konuşma yaptı. Piyasaların merakla beklediği ve haftanın en önemli gündem maddesi olarak kabul edilen konuşmanın öne çıkan bölümleri ise şöyleydi Yellen gerçekleştirdiği açıklamada; FED’in önümüzdeki dönemki toplantılarında daha önce vurgulandığı üzere yaşanan gelişmeleri ve verileri yakından takip edeceklerini belirterek, bu doğrultuda bir seyir haritası çıkaracaklarını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Yellen, FED’in önümüzdeki toplantılarında faiz konusunda temkinli ilerleyeceklerini ifade etti.

13724-aciklama-g

Yellen’in açıklamalarında üstüne basarak durduğu konu olan temkinli ilerleme sonrası piyasalarda FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yeni yılın üçüncü toplantısında faiz hamlesi beklentileri giderek zayıfladı. Zayıflayan faiz beklentileri sonrası dolar bugünkü işlemlerde yönünü aşağıya doğru çevirmek zorunda kaldı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Yellen in açıklamalarının ardından yüzde 0,8 oranında sert bir düşüş yaşadı. Ayrıca Endeks bu ayın toplamında ise yüzde 3,4 oranında gerilemiş oldu ve böylelikle 2011 yılının Nisan ayından bu yana en kötü aylık performansını gerçekleştirmeye yönelmiş oldu. Dolar bugünkü işlemlerde yeni karşısında ise yüzde 0,2 oranında geriledi ve 112,51 seviyesine geldi. Son olarak dolar, Eruo karşısında yatay bir seyir izledi ve 11295 seviyesinde kaldı.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları