Doların Kaderi Belirleniyor

2 sene önce
7 kez okunmuş

Darbe girişimi sonrası 20 Temmuz’da 3.10’a yaklaşarak tarihi seviyeyi gören dolar o günden sonra düşüşe geçti Dolar 2,91’li seviyelere kadar inse de Fed’in faiz artışına yönelik ihtimalin yeniden belirmesiyle kur 2,95 seviyelerine yükseldi. Doların kaderini Fed’in faiz artış sürecine ilişkin gelişmeler belirleyecek.ve önemli açıklamalar yapacaktır.

dolar-zirvesini

Dolarda ilk kritik tarih 2 Eylül. Cuma günü ABDde tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Finans devi Goldman Sachs’a göre ağustos ayı tarım dışı istihdam verisinin işgücü piyasasında iyileşmeye işaret etmesi durumunda Fed’in eylül toplantısında faiz artırımı yapabilir. Faiz artışı sinyali yatırımcıları daha az riskli olan ABD piyasalarına yönlendireceği için gelişmekte olan piyasalardan çıkışa neden olabilir.

dolar-bugun

Bu da doların yükselmesi anlamına geliyor. Aksi yönde bir veri gelmesi durumunda dolarda gevşeme bekleniyor. Goldman, Fed’in eylülde faiz artırmaması durumunda aralık ayında faiz kararı alma olasılığının yüzde 40 olarak tahmin edildiğini belirttti. Bankaya göre Fedin bu yıl en az bir kere faizleri yükseltme ihtimali Fed Başkanı Janet Yellen cuma günü yaptığı açıklamada faiz artırma zemininin son aylarda güçlendiğine inanıyorum” ifadesini kullanmıştı. yetkilileri de geçen iki hafta boyunca ABD ekonomisindeki iyileşme ve yakın gelecekte faiz artırımına gidebilme hakkında sinyaller verdi.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları