dunyanin

Eski uygarlıklar, ülkelerindeki refah düzeyini belli etmek için içlerinde bulundukları ekonomik duruma göre bakır, gümüş, altın paralar bastırırlardı. Bir ülkede en iyi zamanın hangi sultan döneminde yaşandığına bastırılan madeni paralarla bakılırdı. Zamanla bu değerli madenler bozuk para yapımında terk edilerek yerlerini kağıt paralara bıraktı. Lidyalıların günümüz dünyasına kazandırdığı para kavramı, şimdilerde hayatımızı etkileyen en önemli unsur olarak göze çarpıyor. Madeni paralar ya da diğer ismiyle bozuk para, tarih boyunca varlığını koruyarak günümüze kadar geldi. Özellikle çağımızın ulusları kendini temsil ettiklerine inandıkları simgeleri bu metalin üzerine yerleştirdi. Zamanla figürler değişse de ana hatlar hep sabit kaldı.

kartal-simgeli

Tabi ki bazı madeni paralar, değerli madenlerden üretilmeleri ya da geçirdikleri tarihi süreç nedeniyle oldukça değerlidir. Günümüzde en pahalı koleksiyonlardan birisi de madeni paraların oluşturduğu koleksiyonlar olarak göze çarpıyor. Sizler için oluşturduğumuz listede ise yakın çağımıza ait ve müzayedelerde satılan en değerli bozuk paraları bulacaksınız. 1792 tarihli madeni para, ABD Sikkeleri Yasası tarafından belirlenen kurallarla basıldı. Para, Birleşik Devletleri Darphanesi tarafından altın sikkeleri tanımlamak için kullanılan kartal simgesi ile basılmıştır. 2011’in Ocak ayında Miras Müzayedesi’nde satışa sunulan 1792 menşeli bozuk para 2.2 milyon dolara yakın bir ücrete alıcı buldu. Madeni paranın birimleri sent, kuruş, dolar şeklindeydi. Kartal figürü ise 10 kuruş ve 10 dolarda bulunmaktaydı. 20. Yüzyılın ilk zamanları ve 18. Yüzyılın sonlarındaki Amerika Birleşik Devletleri’nin kartal figürü, 1986’dan beri gümüş ve altın madeni paralarda kullanıldı.

madeni-para

1997’den itibaren platinden yapılan kartallı külçe ile karıştırılmamalıdır. 1804 basımlı gümüş para 100 yıldan daha fazla süredir ABD Para Kralı olarak bilinmektedir. 1804 tarihli hiç gümüş dolar yoktu. 1834 yılında ABD Darphanesi sikke takımlarını tamamlamak için Beyaz Saray’dan emir aldı. Darphane de 1804 tarihi ile bir kalıp yaptı ve 1804 gümüş doları tasarladı. 17 Nisan 2008 tarihindeki Teksas Miras Müzayedesi’nde bozuk para yaklaşık 3.8 milyon dolara alıcı buldu. Bu para gerçekten bir yıldızdır. TV şovu Hawaii Five-O’da yer alan madeni para oldukça ün kazanmışa benziyor. Bugün, 1913 basım tarihli Liberal Baş Nikel’in bilinen sadece 5 örneği bulunmaktadır. Teksas’ta 7 Ocak 2010 tarihinde düzenlenen müzayedede bozuk paraya yaklaşık 3.8 milyon dolar değer biçilmiştir. Bu madeni parayı listemizde sefer gördüğünüzde şaşırmış olabilirsiniz.

rm

Madeni para yine Teksas’ta 9 Ağustos 2013 tarihli bir müzayedede 2. Kez satıldı. Paranın değerinin 150.000 dolar arttığı gözlendi. Bu paradan 3 farklı zamanda basılmış sadece 15 örnek bulunuyor. 15 paranın her biri, profesyonel 3 madeni para birimine göre sınıflandırılmıştır. Bu para Kanada Kraliyet Darphanesi tarafından 2007 yılında basıldı. Amaç dünyanın ilk milyon dolarlık parasını üretmekti. Madalyonun ölçüleri 3 cm kalınlığında, 50 cm çapında ve 100 kilogram ihtiva % 99.999 saf altından oluşmaktadır Görkemli külçe altın sikkenin 5 tanesi dünyanın dört bir yanından gelen yatırımcılar tarafından satın alınmıştır. Maliyetine 1 milyon dolar olarak bakılan para, 1999 yılında Viyana’daki Dorotheum Müzayedesi’nde 4 milyon dolardan fazla miktara alıcı buldu.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları