mermer-magaralari_356854

Doğaya hayran insanları, doğal güzellikler kadar hiç bir şey mutu edemez. İnsanların en çok rastladığı doğa harikaları dağlar, okyanus ya da nehirlerdir. Bu doğa harikalarının örneklerini çoğaltmak fazlasıyla mümkün. Görsel güzelliğin bir de saklı kalmış yanı var, mağaralar. İnsanların bilinmeyene olan merakı mağaralarda da kendini gösterdi. Son yıllarda gezginlerin mağaralara olan ilgisi artıyor. Tabi bununla birlikte ne kadar merak etseler de mağaraları ziyaret edemeyenler de yok değil. Klostrofobisi olanlar kapalı alanları sevmeyebilir. Ayrıca bazı insanlar karanlıktan ve doğal ışık eksikliğinden korkabilir. Mağaralarda ayrıca yarasalar, sıçanlar ve Cadılar Bayramını anımsatan ürpertici görselliğin de sizi beklediğini unutmayın.

marble-393356

Son zamanlarda popüler turistik yerlerde ve en ücra köşelerde çok sayıda mağara keşfedildi. Binlerce, hatta milyonlarca yıllık mağaralar ancak son zamanlarda keşfedilebilmiştir. Bazı mağaralara ulaşmak için engebeli arazilerden, coşkulu sulardan geçmeniz gerekiyor. Ancak mükemmel manzaraya uğraştığınızda her şeye değeceğini göreceksiniz Güney Portekiz Algarve bölgesi kıyı alanı olduğundan, suya yakın yerlerde aşınan kayalar sahil boyunca görülmektedir. Lagos yakınındaki bu mağaraya ise sadece suyoluyla erişilebilir ancak kesinlikle yaptığınız yolculuğa değecektir. Mağara, oldukça görkemlidir ve film setinden dışarı fırlamış gibi görünmektedir. Mağaranın yılda 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapması hiç de şaşırtıcı görünmüyor. Glowworms yani ateş böceği, adını gerçekten çok iyi yansıtıyor. Mağara, sadece geceleri görülen, kümelenmiş şekilde duran, benzersiz bir ışık yayan ateş böceklerine ev sahipliği yapmaktadır.

fft20_mf4783830

Bu böcekler Waitomo’daki Yeni Zelanda Glowworm Mağaralarını görülmeye değer hale getiriyor. Mağaralar, korunması ve bakımı için bir Bilimsel Danışma Grubu tarafından gözetim altına alınmıştır. Gösterilen büyük özen sayesinde, gruplar için popüler turistik bir yer haline geldi. Rehberli tur, duvarlarda ve tavanlarda minik glowwormların olduğu yeraltı nehrinden sakin tekne yolculuğu ile geçince son buluyor. Nam Lang Nehri’nin berrak sularında bulunan muhteşem Tham Lod Mağarası, Tayland’ın kuzey bölgesinde yer alır. Korku sevenler için mağara da yarasalar, karasağanlar bulunmaktadır. Ayrıca, büyük olasılıkla binlerce yıl öncesine ait olan Lawa aşiret kalıntılarından bazı tabutlar da mağara duvarlarında bulunmuştur. Ama bu tüyler ürpertici yanını bir kenara bırakırsak mağara, tekne yolculuğu için vazgeçilmez yerler arasındadır. Bu listedeki mağaraların hepsi ihtişamıyla şüphesiz eşit görünüyor.

reed

Efsaneye göre büyüleyici Kyaut Sae Mağarası, Myanmar Asya Krallığı’na aitti. Daha sonra 13. Yüzyılda Moğollar mağarayı saklanma yeri olarak kullandı Budist tapınağı, mağaranın girişinde duruyor ve bugün mağara, rahipler için bir meditasyon vazifesi görüyor. Birçok turist için bu mağarayı tercih etme nedenleri içinde kutsak tapınaklar olmasından kaynaklanıyor. Çin’in turistlere açık ve erişilebilir olan Şangay, Pekin, Guangzhou gibi büyük şehirleri vardır. Bunların yanında, Çin’in geniş arazilerini seyretmek için birçok yüksek nokta mevcuttur. Büyük şehirler dışında ziyaretçilere hitap eden bir güzellik de Guilin Reed Flute Mağarası’dır. Gökkuşağı renklerindeki doğal kireçtaşlarıyla donanmış mağara, 180 milyon yıldan daha eskidir. Fakat son 1.200 yıldır tanınmaktadır Mağaranın eşsizliğini daha net görebilmek için renkli aydınlatmalar mağaranın içine monte edilmiştir.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, , ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları