the_

Gezmek istediğiniz ülkeler arasında ekleyebileceğiniz bu ülkeler oldukça küçük ama en zengin ülkeler arasında yer alıyorlar. Bazen küçük şeylerin ne kadar çok para ettiğini düşünürsünüz. İşte bu ülkeler de belki yaşadığınız il kadar ama parasal anlamda ülkemizden daha zenginler. Zenginliklerinin bir kısmı turizmden kaynaklı ve birçoğu davetkar tatil beldeleri olarak biliniyor. Ülkelerin zenginlikleri konusunda en dürüst cevapları kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla vermekte. Bu ülkeler sıralandırılırken de kullanılan kişi başı gayri safi milli hasıla verileri, Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu ve CIA olmak üzere 3 ayrı kaynaktan alınarak elde edilmiş. Ne kadar doğru sonuçlar olduğu sanırım anlamışsınızdır Singapur Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da bulunan bir şehirdir ve ada ülkesidir. Yasalarının çöp ve kirlilik adına ne kadar sıkı olduğu tüm dünya tarafından bilinmektedir.

marina-bay-728x338

Singapur aynı zamanda dünyanın en temiz ülkelerinden birisi olarak bilinmektedir. Temizlik konusunda bir örnek vermek gerekirse Singapur’da özel aracınızı kullanmak istiyorsanız, temizlik adına özel kullanım vergisi ödemeniz gerekiyor. Ada sadece 85 mil kareden oluşuyor ve 5,5 milyon kişinin yaşadığı biliniyor. Resmi adı San Marino Cumhuriyeti’dir ve Güney Avrupa’da İtalyan Yarımadası’nın içerisinde Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunmaktadır. Hiçbir denize kıyısı yoktur ve Avrupa’nın 5 mikro devletinden birisidir. Roma İmparatoru Dioletianus’un Hıristiyanlara işkence etmesi üzerine Dalmaçyalı Hıristiyan bir taş ustası olan Marinus tarafından 3 Eylül 301 yılında kurulmuştur. 61,2 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir ve dünya alanının yalnızca % 0,01’lik kısmından azını kapsar. Yaklaşık olarak 30.000 kişinin yaşadığı bilinmektedir.

singapur-mgdtv4

Zenginliği ile dünyanın tanıdığı Birleşik Arap Emirlikleri, mimarisi ile de adından bahsettiriyor. Dubai, Abu Dabi gibi şehirleri her yıl dünyadan binlerce ziyaretçi aldığı biliniyor. Nüfusun yaklaşık 7,8 milyon dolaylarında olduğu tahmin ediliyor ve yüzölçümü yalnızca 77.700 kilometre kare. Turistler için oldukça eşsiz arazileri, yapıları ve manzaraları bulunuyor. Elbette zenginliğin şehrinde cebinizden çıkacak paranın hesabını yapmanız da gerekiyor. Lüks mağazaları, bankaları, kış ve yaz sporları ile dağlık arazisinin tadını çıkarabileceğiniz bir ülke olarak oluşturuyor ve alışveriş yapmak, ünlü çikolatalarını tatmak, restoranlarının tadını çıkarmak programınızın temelini oluşturmalı.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları