Yenilenebilir enerjilerden rüzgar enerjisi kullanımı, son yıllarda hızlı bir artış gösteriyor ve birçok ülkede rüzgar enerjisi kullanımını teşvik etmek için çeşitli yöntemler üretiliyor. Hammadde ihtiyacının olmaması santral kurulumunun daha hızlı gerçekleştirilmesi temiz bir enerji kaynağı sağlaması ve dışa bağımlılığı azaltması rüzgar enerjisini oldukça cazip yapan nedenlerden bazılarıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının ülke ihtiyaçlarını belirli bir oranda karşılayabilmesi veya fosil kaynaklar ile rekabet edebilmesi için dünyada teşvik esasları geliştirilmiştir. Bu teşvikler ile hem yenilenebilir enerjilere dayalı bir sanayi oluşmakta hem de uygulanabilirlikleri yaygınlaştırılmaktadır. Maliyeti oldukça yüksek olan bu tesisleri sizler için listeledik.

en-pahali-ruz

Tesisin birkaç bölümü kısmen Google tarafından inşa edilmiştir. Rüzgar tesisi Bakersfield yakınlarında Tehachapi Dağlarında yer alır. Bu alan, Mojave Çölünden gelen sıcak rüzgarlar ile beslenir. 2013 yılı itibariyle Kaliforniya’nın bereketli topraklarındaki 342 türbin 1320 MW kadar enerji üretmektedir. Shepherds Flat Rüzgar Çiftliği, Oregon Arlington yakınlarındaki özel bir mülkiyet üzerine inşa edilmiştir ve 2012 eylül ayında faaliyete başlamıştır. Tesis, 845 MW enerji üretme kapasitesine sahiptir.

bard-1-offshore-ruzgar

Çiftlik, 78 kilometrekarelik devasa bir alanı kaplar. İnşaat alanı Federal Enerji Bölümü’nden alınan borçla finanse edildi ve arazi sahibi 338 türbinin her biri için 12.000 dolar tazminat aldı. Eylül 2012 yılında tamamlanan rüzgar çiftliği, 504 MW’lık enerji üretme kapasitesindedir ve Güneydoğu İngiltere kıyılarında deniz içine inşa edilmiştir. Tesis, İngiltere’nin doğu kıyısında sığ kıta sahanlığı yapı uygunluğu nedeniyle deniz içine inşa edildi. Kısmen AB altyapı finansmanı yardımıyla 140 tane türbin monte edildi. İngiltere’nin amiral gemisi Londra Array Projesi, Güneydoğu İngiltere kıyılarında 20 km alana sahiptir ve şu anda dünyanın en büyük rüzgar çiftliğidir. Çiftlik, 8 Nisan 2013 tarihinde tam olarak faaliyete geçmiştir. Londra Array Greater, 175 türbinle toplam 100 kilometrekarelik bir alan üzerindedir. Tesiste üretilen maksimum 630 MW enerji, Londra’da 400.000 eve elektrik sağlar.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları