ekonomi

Tatil sezonu çoktan açıldı ve sizde bütün bir kış sıcacık güneş, masmavi bir deniz ve kumun hayalini kurduğunuz. Yaz aylarını ve senelik izninizin gününü iple çektiğiniz ve tatil zamanı geldi çattı. Ama otel fiyatlarına ve uçak fiyatlarına baktığınız zaman büyük bir hayal kırıklığı yaşadınız. Bütçenizin, hayalinizdeki tatilin yakınından bile geçmediğini öğrendiniz. İşte bu durum, hemen herkesin yaşadığı bir durum. Ayrıca tatilinizi önceden planlamamışsanız, bütün bir yıl ödeyeceğiniz bir tatil borcuna girebilir veya tatilsiz bir yıl geçirebilirsiniz. Eğer kısıtlı bir bütçeniz var ve ailecek tatile çıkmak istiyorsanız, bunu en az 6 ay önceden planlamanız gerekir. Hayalinizdeki gibi bir tatili rahatça yaşamanın tek yolu budur diyebiliriz. Aynı zamanda yabancı turistlerin bize göre daha uygun tatil yaptığından şikayet ediyorsanız, bilin ki bu tatil planlarını en az 6 ay öncesinden yaptıkları için böyle.

ucuz-tatil

Ama bizim genel bir alışkanlığımız olan yumurta kapıya dayanmadan plan yapmamamız nedeniyle hep gereksiz harcamalarla beklediğimizden daha pahalıya tatil yaparız. Aynı zamanda bu sayede tatil için belirlediğimiz süre gelene kadar her ay belli bir miktarı kenara ayırabiliriz. Tatil için kenara ayırdığımız para sayesinde de yapmış olduğumu tatilin borcunu tüm bir yıl boyunca ödememiş oluruz. Erken planlanmış tatile bir başka açıdan bakacak olursak, tatilinizi önceden planladığınız zaman bilet rezervasyonlarınızı da önceden yaparak ucuza uçak bileti bulma olanağı da yakalarsınız. Tatil sezonu canlanmaya başladıkça uçak bileti fiyatları da yükselecektir. Tatilinizi planladığınız zaman biletinizi de alabilirsiniz. Eğer biletinizi almak da geç kalmışsanız, en uygun fiyatlı biletleri araştırın, alternatif havalimanları seçin.

tatil

Ayrıca mümkünse uçak biletinizi gidiş – dönüş aldığınız zaman da daha uygun bir ödeme yapabilirsiniz. Eğer tatil planı yapmakta geç kalmışsanız ve ucuz bir tatil yapmak istiyorsanız, yapmanız gereken iki ana konu vardır. Bu konular ise ya alternatif tatillerdir ya da tur şirketlerinin en ucuz programıdır. Yurt içi veya yurtdışı tatil yapmak istiyorsanız en uygun fiyata sahip turları araştırmalısınız. Turizm şirketleri dönemsel olarak bazı promosyonlar yapmakta. Bu promosyonları sürekli takip ederek sizin için en uygun olanı bulabilirsiniz. Turizm şirketleri sürekli olarak otellerle irtibat içerisinde olduğu için çeşitli otel indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca rekabeti arttırmak için tur indirimlerinden de faydalanmanız mümkün. Sezonlara göre tatil fiyatları da değişebiliyor. Örneğin Temmuz ve Ağustos ayları en canlı aylar olarak bilinmekte. Bu aylarda canlılık söz konusu olduğu için fiyatlar da yükselebiliyor. Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim gibi aylarda tatil yaparak da tatilinizi ucuza getirebilirsiniz. Bu aylara yönelik promosyonlara baktığınız zaman da gerçekten ucuza iyi bir tatil fırsatı yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda yurt içi veya yurt dışında popüler olan tatil mekanlarında tatil yapmak yerine daha az bilinen güzel yerleri keşfedebilirsiniz.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları