Erdoğan’ın bugün hem Lozan anlaşmasını bilmediği ortaya çıktı, hem de Lozan’la ilgili fikirlerinin 24 Temmuz’dan bugüne 2 ayda 180 derece değiştiği dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan anlaşmasını okumadığı ortaya çıktı. Erdoğan bugün muhtarlar Toplantısında yaptığı konuşmada “1920’de Sevr’i gösterdiler, 1923’de bizi Lozan’a ikna ettiler. Ege’de bağırsan duyulacak adaları biz Lozan’da Yunan’a verdik. Zefer mi bu?”dedi.

Oysa Lozan Anlaşması’yla Oniki Adalar Yunanistan’a verilmedi. Trablus mücadelesi sırasında İtalyan işgaline uğrayan Onikiada Lozan Antlaşması’nda da İtalyan yönetiminde kalmasının kabulüne ülkenin iç sorunları nedeniyle mecbur kalındı. Yani Onikiada Osmanlı Devleti döneminde elden gitti. II. Dünya Savaşında İtalya’nın 1943’te teslim olmasından sonra ise İngilizlerin adaları alma girişimleri başarısızlığa uğradı. Denetimi ele geçirmiş olan Alman birlikleri ancak Mayıs 1945’te adalardan çıkarılabildi. Adalar Paris Antlaşmasıyla 1947’de resmen Yunanistan’ın yönetimine geçti.

180 DERECE TERSİNİ SÖYLEDİ

Diğer yandan Erdoğan, 24 Temmuz’da Lozan’la ilgili bugünkü konuşmasına 180 derece zıt bir açıklama yapmıştı. Erdoğan 24 Temmuz’da Lozan Anlaşması için yayınladığı mesajda da şunları dedi:

Erdoğan’ın 24 Temmuz’daki Lozan mesajı şu ifadeleri içeriyordu: “Bugün, Cumhuriyetimizin kurucu belgesi olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 93. yıldönümüdür. Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan Antlaşması ile diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir. Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir. Lozan Antlaşması’nın içeriği, bu anlamda başta milli irade ve demokrasi olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu temel ilkelerin değeri, bugünlerde çok daha iyi anlaşılmaktadır.”

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları