NASA’nın verilerine göre geride bıraktığımız Temmuz ayı ‘en sıcak ay’ olarak tarihe geçti.

july324

NASA (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) tarafından hava sıcaklıklarının kaydedilmeye başlandığı 1880 yılından itibaren ölçülen en sıcak ay 2016 yılının temmuz ayı oldu.

Üstelik son 10 aydır üst üste ‘en sıcak ay’ rekorları kırılmaya devam ediyor.
Deniz yüzeyi sıcaklığı ile karadaki hava sıcaklığının birlikte ölçülmesiyle elde edilen verilere göre temmuz üst üste rekor kıran 10’uncu ay oldu.
İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, benzer bir veri de Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’ne (NOAA) ait. NOAA tarafından henüz temmuz ayı verileri açıklanmasa da son 14 aydır üst üste sıcaklı rekorlarının kırıldığı ifade ediliyor.
NASA tarafından açıklanan verileri Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü Başkanı iklim bilimci Gavin Schmidt tarafından bir grafikle Twitter’da paylaşıldı.

asdaskdalsd

NASA’nın verilerine göre 2016 yılının temmuz ayı, 1951 ile 1980 yıllarının temmuz ayı ortalamasından 0.84 santigrad derece daha sıcak olduğu ölçüldü. 2015 yılının temmuz ayına göre ise 0.11 santigrad derece daha sıcak olarak belirlendi.
İklim bilimciler 2016 yılının tarihin en sıcak yılı olmasına kesin gözle bakıyorlar.
Üst üste gelen sıcaklık rekorları, küresel ısınma ile birlikte Pasifik okyanusu boyunca sıcak hava dalgasına sebep olan El Nino’nun birleşmesinin sonucu olarak açıklanıyor.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları