Yeryüzündeki en değerli taş olarak tabir edilen elmas hemen her kadın tarafından beğenilen bir taştır. Ancak hem önemli özellikleri, hem nadir bulunması, hem de dünyanın her yerindeki önemi sebebiyle maddi değeri de oldukça yüksek olan bir doğal taştır. Durum böyle olunca da, yüksek meblağlar verip alacağınız elmasın gerçek olup olmaması çok ama çok önemlidir. Peki satın almak istediğimiz bir elmasın gerçek olup olmadığını nasıl anlarız.En önemli ayırt edici özelliklerden birisi elmasta yer alan karbon izleridir Sahte ya da sentetik ürünlerde ise bu tür izler yer almaz Bir kâğıda kurşun kalemle bir çizgi çizip üzerine taşı koyduğunuzda eğer çizgi görünmüyorsa elmas gerçektir, ancak çizgi tamamen görünüyorsa elmas gerçek değildir. Elması ya da pırlantayı bir kalem ile asla çizemezsiniz. Elması ancak yine bir elmas çizebilir.

mavi-elmas-b

Zirkon taşları ise rahatlıkla çizebilirsiniz. Satın alacağınız ürünün sertifikalı olması ve güvenilir bir yerden alınmış olması çok önemlidir. Laboratuar ortamında elde edilen ve mozanite adı verilen ürünün ise gerçek elmastan ayırt edilmesi oldukça zordur. Bu ayrımı ancak uzman kişiler yapabilir. Mazonite denilen taşa külah ucu ile bakılması durumunda havai fişeğe benzeyen ışık yansımaları gözlemlenir. Ayrıca mozanitte renk yeşile çalarken, elmasta böyle bir şey söz konusu değildir. Elmasta ise ancak rengin maviye veya griye çalması görülebilir Elmasın parlaklığı cam parlaklığından biraz daha ışıltılıdır. Ancak uzman olmayan bir kişinin gözle parlaklığına bakarak o taşın elmas olup olmadığını anlaması pek mümkün değildir.

elmas-nedir

Elması camla, bıçakla ya da dişinizle çizemezsiniz. Ancak elmas ile yakutu, camı ya da safiri kolayca çizebilirsiniz. Elmas, dünyada bilinen en sert madendir ve sıkı bir biçimde birbirine bağlanmış karbonlardan oluşmuştur. Elması ancak elmas çizebileceği için bir darbeye maruz kalıp zarar görmesi oldukça zordur. Ancak elbette yine de kullanımına dikkat edilmelidir. Yıllar içerisinde yağlanan elmas, köpüklü bir su içerisinde yumuşak diş fırçası ile temizlenmeli ve ardından bol su ile durulanıp kurulanmalıdır. Uzun zaman kullanmayacağınız mücevherler ayrı ayrı muhafaza edilmelidir. Bunun sebebi ise hem elmasların birbirine sürtünüp çizilmesini, hem de mücevherin altın kısmının çizilmesini önlemektir. lmasın değerini arttıran ve kalitesini belirleyen bazı özellikler vardır. Bunlar: Rengi, ağırlığı, kesim şekli ve berraklığıdır. Elmas satın alırken alacağınız taşın standartlarının dünya standartlarına yakınlaşmış olması önemlidir.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları