Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in son icadı, kestiği binlerce ağacın yerine ağaç resmi dikmek oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı kestiği binlerce ağaca karşılık ağaç resimleri dikti. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) binlerce ağacı kesen, hayvanat bahçesini kapatarak hayvanların telef olmasına neden olan ve AOÇ’ye metal oyuncaklar yerleştiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in son icadı, binlerce ağacı kestiği bölgede Ankapark’ın etrafını ağaç resimleri olan pankartlarla çevirmek oldu.

“Yeşil alanın korunması ve tarım yapılması” şartıyla 1937’de Mustafa Kemal Atatürk tarafından Hazine’ye bağışlanan AOÇ, AKP’li yıllarda doğanın katledildiği bir operasyona maruz kaldı. Danıştay kararına karşın bölgeye kaçak bir yapı olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dikildi, Cumhuriyet’in kuruluş mirası olan alan yerle bir edildi.

AOÇ, 21 Haziran 2006 tarihinde AOÇ Müdürlüğü Kuruluş Kanunu hükümlerine eklenen geçici madde ile 10 yıllık süre ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmişti. Karara göre belediye, AOÇ’de ve Hayvanat Bahçesi alanında plan yapma yetkisine sahipti ancak, ticaret yapılamayacağı şartı belirtilmişti. 21 Haziran 2016 tarihinde ise10 yıllık süre doldu. Torba yasa tasarısıyla sürenin 29 yıllığa bedelsiz olarak uzatılması öngörülürken, Atatürk Orman Çiftliği’ne yönelik maddeler torbadan çıkarıldı.

Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi, halen binlerce ağacı keserek Ankapark adı altında ticari faaliyet alanı yaratması öngörülen alanı, AOÇ Müdürlüğü’ne iade etmedi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları