Gülben ergen 1972 doğumlu ünlü ses sanatçısı sinema ve dizi oyuncusu. Mankenlikle başladığı kariyerinde Fırat, Marziye ve Dadı adlı dizileriyle tanınan Ergen ayrılıkta kendini kanıtlamış bir isim. 2004 yılının eylül ayında Sultan dance ve Anadolu Ateşi adlı şovlarıyla adını duyuran Mustafa Erdoğan ile evlenendi 25 Ağustos 1972de Mazhar ve Gülser Ergen’in kızı olarak İstanbulda dünyaya geldi. İlkokuldan sonra Erenköy Kız Lisesi’nde orta öğrenimin tamamlayan Ergen lise öğrenimini ise Kadıköy Ticaret Lise de aldı. Ergen 1987de lise 2. sınıftayken katıldığı Sinema Yıldızı Yarışması’nda 2. seçildi düzenlenen bu yarışma sayesinde tanınan bir yüz haline gelen Ergen liseyi bitirdikten sonra mankenlik yapmaya başladı.

gulben-ergen-sli

1988 yapımı Bülent Ersoy ve İsmet Özhanın başrolünde olduğu Samim Değer filmi Biz Ayrılamayız Mine rolündeErgen’in ilk sinema filmi oldu. Yine 1988‘de Kartal Tibetin yönettiği ve Kenan Kalavla birlikte oynadığı Deniz Yıldızı filminin ardından Cüneyt Arkın ile Av 1989 Serdar Gökhan ve Eşref Kolçak’la birlikte ise Kanun Savaşçıları 1989 adlı filmler 18indeyken kendisinden beş yaş büyük ağabeyini trafik kazasında kaybeden Ergen’in oynadığı diğer filmler oldu. Ergen 1990’da Orhan Kemal’in ünlü eserini ekraanlara taşıdı ve büyük beğeni toplayan Hanımın Çiftliği adlı dizi filmde Erol Taş İlknur Bozkurt ve Fikret Hakanla 1994te ünlü Maksim Gazinosun da İbrahim Tatlıses’in alt kadrosunda yer alan Gülben Ergen aynı zamanda ünlü türkücünün Haydi Söyle adlı parçasının klibinde oynadı Bunun ardından yine 1994’de Tatlısesin başrolünde olduğu ve yönetmenliğini de üstlendiği Fırat adlı dizide rol aldı.

gulben-ergen-sli-1Ergen, bu dizinin çekimleri sırasında Fırat Şarkıcılık konusunda da yeteneğini ortaya seren Ergen 1997de merhaba adlı ilk albümünü çıkardı. 1998’de cuma cumartesi ve pazar günleri Bostancı Gösteri Merkezinde Huysuz Virgin namı diğer Seyfi Dursunoğluile castra castra Show adını verdikleri bir şov sergiledi. Televizyon izleyicileri için hazırladığı Gümbür Gümbür Gülbence programı ile hayran kitlesini iyice arttıran Gülben Ergenin atladığı önemli basamaklardan birisi de Kadir İnanır ile birlikte çevirdiği Marziye’isimli dizi oldu Diziye de ismine veren Marziye karakterini canlandıran Ergen 1998-2000 yılları boyunca televizyon izleyicisini ekrana kitlemeyi başardı.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları