Hakkari’nin Çukurca ilçesi kırsalında 2 Eylül de başlatılan ve hava destekli olarak düzenlenen komando timlerinin operasyonu ile terör örgütü PKK,nın stratejik planı çökertildi. Suriye,deki Fırat Kalkanı operasyonuna gölge düşürmek için Türkiye içine bir stratejik plan çerçevesinde sızmaya çalışan PKK’lı gruplara, 4 gündür süren harekat ile önemli çapta bir darbe indirildi. Dün 157 olan ölü terörist sayısı, bugün düzenlenen hava harekatıyla daha arttı. Hakkâri Çukurca kırsalında 2 Eylül tarihinden itibaren icra edilen Şehit Sağlık Üst Çavuş Mekan Şahin operasyonu sürüyor. Harekat; 3. Piyade Tümen Komutanlığı’nın sevk ve idaresinde 1. Komando Tugayı, 2. Hudut Tugayı, jandarma özel harekat birlikleri, hava kuvvetleri, kara havacılık ve topçu birlikleriyle icra ediliyor.

Haber_5311Bu operasyon, PKK’ya yönelik rutin operasyonlardan farklı. Operasyon ile PKK’nın kendi stratejik bir planı çökertildi. Operasyonun yapıldığı bölge terör örgütü açısından kritik önemdeydi. Operasyonun başarısında, istihbarat faaliyetleri önemli bir rol oynadı. Operasyon PKKnın Çukurca ile Dağlıca arasına düşen ve Kuzey Irak’taki PKK kamplarıyla bağlantısını sağlayan bölgede yapılıyor. Bu bölgede üslenen terörist grupların, Türkiye içine girmek ve yeni eylemlerde bulunmak için hazırlık yaptığı değerlendirildi. Bu hareketlilikle ilgili farklı kaynaklardan önemli istihbarat alındı. İstihbarata dayalı yapılan değerlendirmelerin ardından hudut ve komando birlikleriyle baskın tarzında bir operasyon planlanarak uygulamaya konuldu.

TSK-Cukurcada-

PKK’lı gruplar hiç beklemedikleri bir anda komandoların baskınına uğrarken, havadan da bombalandı. PKK, stratejik açıdan önemli gördüğü bu kırsal alanda önemli kayıplar vererek ciddi bir darbe yedi. PKK, bu bölgeye yaptığı yığınak ve buradan Türkiye’ye yapacağı sızmalar ile Fırat Kalkanı operasyonuna psikolojik düzeyde darbe vuracağı planlaması içindeydi. Güvenlik birimleri, TSK’nın psikolojik moral ve motivasyonunu bozma amaçlı ve terör örgütünün çapını da aşan bir stratejik planın bu operasyon ile çökertildiği üzerinde durdu. Operasyonun bilançosu ele alındığında 4 Eylül tarihi itibariyle toplam 157 terörist etkisiz hale getirildi. Bugün; 11:42-12:20 saatleri arasında Çukurca kırsalına hava harekatı düzenlendi. Savaş uçakları 4 pkk hedefini bombalayarak imha etti.Güvenlik birimleri, arazi görüntelerinden çok sayıda teröristin öldürüldüğünü tespit etti. Ancak kesin rakam operasyon sonrası yapılacak arazi arama tarama faaliyeti ile belirlenecek.

 

ilk beğenen sen ol

Kategori:

Etiketler:
, ,

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları