Hamilelik esnasında oluşan cilt çatlakları oldukça derin olmakla birlikte bu çatlaklardan tamamen kurtulmak maalesef mümkün değildir. Ancak uygulayacağınız bazı doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri ile hamilelikte oluşan çatlakların görünümünü en aza indirebilirsiniz. Bu yazımızda hamilelikte oluşan çatlakların nedenleri ve hamilelikte çatlak önleme yöntemleri ile ilgili bazı bilgiler bulacaksınız. Bir aile, özellikle bir kadın için hamilelik hayatında en önemli dönemlerin başında gelmektedir. Bu güzel ve mucizevî olayla birlikte gelen bir başka şey de karın ve bel bölgesinde oluşan derin çatlaklardır. Deri çatlaması genellikle cildin en gergin olduğu karın bölgesinde görülmekle birlikte hormonal değişimlere ve kilo alımına bağlı olarak kol, kalça, bacak gibi bölgelerde de oluşabilmektedir. Gebelik sırasında göğüslerde çatlakların oluşması da sık rastlanan bir durumdur.

hamilelikte_catlaklar1

Bu bölgeler ani kilo alımı ile üst deride oluşan aşırı gerilmeler sonucu kolajen kırılmalarına açık hale gelmektedir. Deri çatlakları sadece hamilelikte değil cildin elastikiyetinin sınırlarının zorlandığı aşırı ve ani kilo alımı yaşanan dönemlerde de oluşabilmektedir. Hamilelik çatlaklarının sadece sizin başınıza geldiğini düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü gebelik dönemi yaşayan kadınların yaklaşık olarak %90’ı küçük veya büyük çatlak problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ani cilt gerilmeleri sonucu oluşan çatlakların meydana gelmesinde önemli noktaları aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Kalıtsal faktörler cilt yapısı üzerinde önemli bir rol oynadığı için çatlakların oluşumu cilt tipinize bağlı olarak kalıtsal olabilir. Eğer annenizin hamileliği sırasında çatlaklar oluştuysa sizde de çatlak oluşma ihtimali yüksektir.

hamilelik

Ergenlik çağındayken çatlak sorunu yaşadıysanız emin olun ki hamilelik döneminde de bu sorunla karşı karşıya kalacaksınız. Hamilelik sırasında almanız gerekenden fazla kilo aldıysanız, büyük ya da birden fazla bebek taşıyorsanız hamilelikte çatlak yaşamanız Cildin elastikiyeti büyük ölçüde düzenli olarak nemlendirilmesine bağlıdır. Hamilelikte çatlak önleme için yapabileceğiniz en önemli ve en kolay yollardan biri düzenli olarak cildinizi nemlendirmek ve gün içinde yeterli miktarda su tüketmektedir. Çinko, magnezyum, E vitamini ve B6 gibi belirli vitaminleri yeterli miktarda almazsanız çatlak problemi yaşama ihtimalini artırıyorsunuz demektir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi çatlaklar oluştuktan sonra onlardan tamamen kurtulmak mümkün olmamaktadır. Bu yüzden yapılacak en doğru şey düzenli bakımlar ile çatlakları oluşmadan önlemek olacaktır. Bildiğiniz gibi kozmetik kremler arasında özellikle hamilelikte çatlak önleme için kullanılanlar bulunmaktadır. Bu kremler cildin esnekliğini maksimum düzeye çıkararak çatlakları önlemede yardımcı olmaktadır. Aşağıda diğer hamilelikte çatlak önleme yöntemleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları