Bugs Bunny’nin elinden düşürmediği havucun sayısız faydası vardır. Zengin bir mineral ve besin kaynağı olan havucun faydalarından bazıları görüşü geliştirmesi, kanseri önlemeye yardımcı olması, daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasına yardımcı olması ve yaşlanmayı yavaşlatmasıdır. Havuç suyunun içerisinde yer alan potasyum, kolesterol seviyelerinin düşürülmesini sağlayabilir. Havuç suyu karaciğerdeki yağları azalttığı için karaciğer için de faydalıdır. Potasyum ile beraber, manganez ve magnezyum kan şekeri seviyesini dengeleyerek diyabet riskini azaltır. Havuç suyunun içerisinde yer alan K Vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.Havuç suyu kanser karşıtı görev görür. Havuç suyunun içerisinde yer alan karotenoyidlerin daha fazla alınması prostat, kolon ve göğüs kanseri görülme riskini azaltabilir. Potasyum, ciltteki kuruluğun önlenmesine ve lekelerin azalmasına yardımcı olur.

havuc-ve-suyunun-faydalari

Ayrıca cildin nemini korumasını da sağlar. Havuç suyu, temel yağlar bakımından zengin olduğu için cildin akneden korunmasına da yardımcı olur Hamilelik süresince havuç suyu tüketmek göğüslerdeki sütün A Vitamini bakımından zenginleşmesini sağlayarak kalitesini arttırır. A Vitamini’nin hücre büyümesine yardımcı olma özelliği ise fetüsün büyümesi için gereklidir.Hamileliğin son 3 ayındaki havuç suyu tüketimi ise çocuklarda oluşabilecek tehlikeli enfeksiyon riskini azaltır. Havuç suyu ayrıca zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Havuç suyu hem besleyici, hem de az kalorili bir içecek olması sebebiyle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilir. İçeriğindeki doğal şekerler sebebiyle şeker ilave etme ihtiyacı duyulmaz ve tadı da oldukça güzeldir. Havuç suyunun içerisinde yer alan fosfor kasların inşa edilmesini, onarılmasını ve korunmasını sağlar.

havuc-suyunun-bilinmeyen-faydalari-42666

A Vitamini ise yorucu bir antrenman sonrası vücudun iyileşmesine ve kasların gelişmesine yardımcı olu Havuç suyunun içeriğindeki B Vitaminleri ise kasların inşa edilmesine, metabolizmanın gelişmesine ve böylece kilo kaybedilmesine yardımcı olur. B Vitaminleri ayrıca kilo kaybının durmasına yol açan stres ve depresyonun azalmasına yardımcı olur. Havucun bileşenlerinden bir diğeri olan demir ise vücudun oksijen taşıma kapasitesini arttırarak daha fazla egzersiz yapılabilmesini sağlar. Daha fazla egzersiz yapmak ise kilo kaybını arttırabilecek etkenlerden bir tanesidir. Havuç suyu lif bakımından zengin olması sebebiyle sindirime yardımcı olur ve diyet yapan kişinin daha uzun süre kendini tok hissetmesine yardımcı olur. Daha önce de belirttiğimiz gibi havuç suyu vücudu temizler ve toksinlerden arındırır. Bu ise kilo kaybına yardımcı olur. Taze havuç suyu sindirim sistemini toksin, atık ve sindirimi güç maddelerden arındırarak obezitenin tedavi edilmesine ve obeziteden korunulmasına yardımcı olur. A Vitamini kaynağıdır. A Vitamini bakımından zengin olması görüşünüzü geliştirir ve günlük düzenli kullanım kalp rahatsızlıklarını ve inmeleri önleyebilir. A Vitamini ayrıca iç organların astarının sağlığını koruyarak hastalık yapacak organizmalar tarafından enfeksiyon kapmasını önler.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları