hesap-isletim

Bankalarda vadesiz hesap açtırdığınız zaman, belirli dönemlerde banka tarafından uygulanan bir kesinti olacaktır. Banka hesabını kullandığınız ve bu hesaplardan işlem gerçekleştirdiğiniz için dönem dönem hesabınızdaki paradan eksilme görebilirsiniz. Hesap özetinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizde, bankaya aylık ya da yıllık ödeme yapmış olarak görünürsünüz. İşte bu ödemeye hesap işletim ücreti adı verilmektedir Her banka özellikle katılım bankaları hesap işletim ücreti almaz. Alan bankaların ise hesap işletim ücretleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle, hesap işletim ücretinin sabit bir tutar olduğunu söyleyemeyiz. Hesabınızdaki paradan kesilen hesap işletim ücreti oldukça yüksek tutarlarla karşınıza çıkabilmektedir. Bu nedenle, banka işlemlerinden en çok şikayet edilenler arasındadır.

kredi-notu

Bu konu ile ilgili tüketici dernekleri yasal olmadığını savunsa da Türkiye Bankalar Birliği TBB yasal olduğunu söylemektedir. Çünkü bankaların karını oluşturan gelirlerin birçoğu, faizsiz olanların dışında kalan ücretlerden elde edilmektedir. Bankalara göre de bu ücret, verilen hizmet karşılığında kesilmektedir. Bankada hesap açtırdığınız anda, o hesabı kullanmasanız bile banka sisteminde yer alırsınız. Hesabınız üzerinden işlem yaptığınız zaman, bu işlemlerin bankaya bir maliyeti olacaktır. Bu maliyetlerin karşılığı olarak banka tarafından tahsil edilen tutara, hesap işletim ücreti adı verilir. Ücret tutarı bankadan bankaya değiştiği gibi bu ücretin kesildiği periyotlar da birbirinden farklıdır. Bazı bankalar, üç aylık dönemlerde bazıları ise altı aylık ya da bir senelik dönemlerde hesabınızdaki paradan bu aidatı çekerler.

3293

Bankaların maliyet adını verdikleri bu tutarın alınma sebebi ise sizin işlemlerinizde kullandığı kağıt ve benzeri masraflardır. Hesap işletim ücreti, hesabınızda para olduğu zaman kesilir. Hesabınıza para yüklediğinizde kesinti olması, bankalara gösterilen en büyük tepkilerden biridir. Öğrenci olduğunuz halde hesap işletim ücretine tabi tutulduysanız, öğrenci belgesiyle birlikte banka şubesine iade için başvurabilirsiniz. Bazı bankalar hiçbir dilekçe ya da belge olmadan iade talebini yerine getirip, kesilen tutarı hesabınıza yatırmaktadır. Böyle durumlarda, iade için şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer dilekçesiz başvurunuz kabul edilmezse, öncelikle bu ücretin alındığına dair dekontunuzun bulunması gereklidir. Bu dekonta ATM’lerden ya da internet bankacılığı kullanarak ulaşabilirsiniz. Sonrasında dilekçenizle birlikte banka merkezine göndermeniz gerekmektedir. Bu aşamada da olumsuz yanıt almanız muhtemel. Bankalarla çok fazla iç içe olduğumuzu düşünürsek, yaptığımız onca işleme karşılık hesabımızdan kesilen ücretlere boyun eğmek zorunda kalıyoruz. Hesap işletim ücreti, her ne kadar sinir bozucu olsa da sözleşmede yer alıyorsa maalesef ödemek durumundayız. Bu ücreti ödememek için tercih edilebilecek pek seçenek bulunmasa da otomatik fatura ödeme talimatı vererek, durumu kendi lehimize çevirebiliriz. Bankalardaki diğer kesintilerden kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları