Hırvatistan Tatili

2 sene önce
70 kez okunmuş

Balkanlarda, Adriyatik Denizi’nin doğu kısmında ve Slovenya, Macaristan, Sırbistan ve Karadağ ile çevrelenmiş Hırvatistan son yıllarda turizm alanında yaptığı atakla tüm dünyadan olduğu gibi ülkemizden de pek çok turist çekmeye başlamıştır. Hırvatistan tatili sırasında antik şehirlerden Adriyatik sahillerine kaliteli restoranlardan tarihi adalara kadar birçok değişik ve ilgi çekici yerler görmeniz mümkün. Hırvatistan coğrafyasında bulunan alçak tepeler sahil şeridi yaklaşık 1300 ada ve yüksekliği 1800 metreyi bulan dağlar tatilini doğa içinde geçirmek isteyenler içinde alternatifler sunmakta. Genel olarak Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Hırvatistan da Ocak ayında hava durumu sıcaklıkları ortalama -10 – 5 derece arasında olurken Ağustos ayı sıcaklıkları ise 19-39 derece arasındadır.

55eac3d2f01

Ancak sahil kesimi hava sıcaklıkları bu ortalamaların 5-10 derece üstündedir. Kıyı dağlık ve orta olarak 3 ana bölgeye ayrılan Hırvatistan bağımsızlığı 1991 yılında ilan etmiş ve bundan sonraki 4 yıl boyunca eski Yugoslav ordusuyla kanlı savaşlar yapmıştır. Hırvatistan tatili sırasında gezilecek ve görülecek en büyük şehirler arasında Zagreb, Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Dubrovnik, Roma harabelerinin görülebileceği Split, yine büyük bir Roma Anfi Tiyatrosunun bulunduğu Pula sayılabilir. Tabii Hırvatistan tatili sırasında gezilecek yerler bu şehirlerle sınırlı değildir. Adriyatik adaları köyler, müzeler ve tekne turları Hırvatistan tatili için tercih edilebilecek diğer noktalar ve aktiviteler olabilir. Özellikle tarih açısından oldukça etkileyici bir ülke olan Hırvatistan tarihi ve mimari yapıları ile her yıl pek çok turisti ağırlamaktadır.

47a896bb9d22ebea8

Tarihi yapıların görülebileceği şehirlerin başında antik limanın da bulunduğu Dubrovnik gelmektedir. Pek çok tarihi kilise, manastır, çeşme ve diğer yapıya ev sahipliği yapan Dubrovnik Hırvatistan’ın en büyük turizm merkezidir. Turistlerin en sık ziyaret ettikleri bir diğer şehir ise 1 milyon nüfusu ile en kalabalık şehir ve başkent olan Zagreb’dir Dubrovnik’in küçük bir versiyonu olan Korçula antik şehri Dubrovnik’e göre daha sakindir. Berrak denizi, tarihi yapıları, balık restoranları, temiz plajları ve her zaman turistleri misafirperverlikle ağırlayan küçük köyleri ile Korçula sizi zamanda yolculuğa çıkartan, Hırvatistan tatili sırasında ziyaret edilmesi gereken noktaların başında gelmektedir. Yine küçük bir ada olan Mljet bir define adasıdır. Halen pek çok define avcısı tarafından ziyaret edilen bu küçük ada zengin tarihi, su altı ve su üstü güzellikleri ile önemli turist destinasyonlarından biri. Daha çok deniz ve güneş arayan turistlerin ilk durağı olmayan Split kenti M.S. 295 yılına dayanan tarihi ile Hırvatistan’ın tarih açısından cennet şehirlerinden biridir Roma imparatorları tarafından kurulan Salona şehri ile komşu olan Split’te Roma döneminden kalan yazlık sarayları, duvarları, çeşmeleri görebilirsiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları