İran yönetiminin IŞİD’e yönelik Fırat kalkanı operasyonu ile ilgili sessizliği sürüyor. Resmi ve yarı resmi haber ajanslarının ise harekata yönelik haberleri şaşırttı. İran yönetimi terör örgütü IŞİD’e yönelik fırat kalkanı operasyonu karşısında sessizliğini korurken Ülkenin resmi ve yarı resmi haber ajanslarının harekatı olduğundan farklı gösterme çabaları da dikkatleri çekti.

1

Türk silahlı kuvvetleri müşterek Özel görev kuvveti ile koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinin IŞİD’ten temizlenmesine yönelik dün sabah başlatılan operasyonla ilgili Tahran yönetiminden henüz bir açıklama gelmedi. İran’ın resmi ve yarı resmi ajansları ise operasyonu eleştirel ve mapilüsyon içeren haberlerde gördü.

1

İran’ın resmi ajansı IRNA’da yer alan Hamid Avzah imzalı makalede Türk ordusunun Cerablus’a girmesinin soru işaretlerine sebep olduğu belirtildi. Operasyonla alakalı Beşar Esad yönetiminden izin alınmadığına işaret edilen makalede Türk makamları operasyonunun Rusya Ve İran’ın bilgisi dahilinde gerçekleştiğini açıkladı. Buna rağmen IŞİD’le Mücadele bahanesi ile Suriye topraklarına müdahalede bulunmak uluslararası hukuka uygun değildir. İfadelerine yer verildi. Muhafazakarlara yakınlığıyla bilinen fars ve tesnim haber Ajansları ise Lübnan’dan yayın yapan İran destekli el meyadiyn televizyonunu kaynak göstererek IŞİD mensupları Türkiye’ye kaçtı iddiası bulundu.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları