Buzdolabı temizlerken karbonatın mucizevi etkisinden yararlanabilirsiniz.1 litre suyun içerisine 2 çorba kaşığı karbonat karıştırdıktan sonra yumuşak bir bez yardımıyla yüzeyleri silebilirsiniz. Bu hem buzdolabınızı parlatacak ve hem de istediğiniz hijyeni sağlayacaktır. Bir başka tarif ise arap sabunu, ılık su ve karbonatı karıştırarak hazırlanabilir. Tüm parçalar yine bu karışımla silinir. Buzdolabı yeterince temizlendikten sonra iyice durulanmalıdır. Beyaz sirke, saydam görünümüyle ve kimyasal ürünlere alternatif seçenek olmasıyla bilinen etkili bir temizleyicidir. Buzdolabı temizliğinizde beyaz sirkeden faydalanabilirsiniz. Geniş bir kaba ılık su ve içerisine, bir çay bardağı kadar sirke, karbonat ve maden suyu koyunuz. Hazırladığınız bu karışımı bir mikro fiber bez ile buzdolabınızın iç kapılarını, raflarını, sebze kısmını ve buzdolabınızın dış kapısını silerken kullanınız. Daha ayrıntı isteyen küçük parçaları ise ufak bir fırça kullanarak temizleyebilirsiniz.

evde-en-iyi-temizlik

Buzdolabınızı temizlendikten sonra temiz suyla iyice durulayınız. Buzdolabınızın içinde önceden dökülmüş ve kurumuş, çıkması bir hayli zor olan lekeler varsa amonyaklı bir karışım işinize yarayacaktır. Amonyağı su ile beşte bir oranında seyreltiniz. Direk amonyak kullanmak tehlikeli olacağından, seyreltilmiş ve az miktarda kullanmak daha iyi bir tercihtir. Daha sonra lekeli bölgeyi hazırladığınız karışımla silebilirsiniz. Hatta uzun süredir temizlik yapılmıyor ve buzdolabında yoğun koku ve kir varsa, diğer parçalar da bu karışımla temizlenebilir. Amonyaklı karışımla temizlenen buzdolabı daha sonra mutlaka duru suyla arındırılmalıdır. Belki zor lekelerde, buzdolabının içinde hiçbir kimyasala yer vermeden etkili bir çözüm bulmak isteyebilirsiniz. O zaman amonyaklı karışım size uygun olmayabilir. Bu durumlarda çözüm olarak diş macunundan faydalanabilirsiniz. Bir miktar diş macununu lekenin bulunduğu yüzeye sürün.

ev-yapimi-d

Diş macununun aşındırıcı özelliği, lekenin çıkarılmasına iyi gelecektir. Buzdolabınızın kapak içini, raflarını ve bölmelerini de hazırladığınız karışımlarla silebilirsiniz. Kullanım amacı sebebiyle, genelde kapak rafları daha çok lekelenebilir. Orada süt şişeleri, yumurta, soslar ve içecekler muhafaza edildiğinden olsa gerek, genelde çok daha fazla artıklar, kir kalıntılarına rastlarız. Bu sebeple küçük bir fırça ya da sert yüzeyli bir bez ile temizliği tamamlamak daha faydalıdır. Buzdolabı temizliğinde önemli bir nokta ise hangi karışımla temizlerseniz temizleyin mutlaka temizleme işlemi bittikten sonra duru suyla temizlemelisiniz ve kurulamalısınız. Buzdolabının hiçbir parçası nemli ya da ıslak bir halde yerine takılmamalıdır. Temiz, yumuşak ve kuru bir bez yardımıyla iyice kurulanmalıdır. Nemli ortamda buzdolabı bakteri üretebilir ve kötü kokulara sebep olabilir. Buzdolabının kapak contası, hassas bir bölümdür. Conta için özel bir karışım hazırlayıp ayrıca temizlenmelidir. Örneğin sirkeli su karışımı hazırlanarak bu bölge yumuşak bir bezle silinebilir. Bu bölüme kesinlikle seyreltilmemiş ağartıcı içeren temizleme solüsyonu kullanmayınız. Bu tip içerikler, kapak contasının yapısını bozabilir. Temizleme işlemi bittikten sonra temiz bir bezle kapak contasını kurulayınız. Buzdolabınızın dış yüzeyini silmek için içerideki bölüme hazırladığınız karışımın aynısını kullanabilirsiniz. Buzdolabınızın tüm yüzeylerini siliniz; ön, arka, yanlar ve üst kısım da dâhil Arka bölümü silmek için öne çekmeniz gerekirse, zemininizin çizilmemesine dikkat ediniz. Temizleme işlemi bittikten sonra yüzeyler, temiz suyla durulamayı ve ardından iyice kurulamayı unutmayınız.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları