Cumhurbaşkanı salona girdiğinde hakimlerin ayağa kalkmasının doğru olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu Milletin mekanı diyorsunuz ama millet kaça mal oldu o mekan bilmiyor. Kaça mal olduğunu bilmiyor ama orada adliyeyi topluyorsunuz. Yargının bağımsızlığı dediğimiz bir kural vardır. Amerika’da Amerikan Başkanı bir salona girdiği zaman orada hakimler varsa kimse ayağa kalkmaz, alkışlamaz. Bizde hep beraber ayağa kalkıp hep beraber alkışlıyorlar. Ne demektir bu Yargı yürütmenin emrine girdi siyasete bulaştı demektir. Ben ayağa kalkarım. Bürokratlar da ayağa kalkar; ama hakimler bürokrat değildir dedi.

113916

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargıya talimat verdiğini savunan CHP lideri Kılıçdaroğlu şöyle konuştu Siz adli yılı açtınız güzel. Bir de kalkıp siyasi konuşma yapıyorsunuz. Açıkça belli alanları suç kapsamında değerlendiriyorsunuz. Ne demektir bu Sevgili hakimler ben size söylüyorum. Kararı böyle vereceksiniz’ demektir. Tam bir yüz karası toplantıdır bu. Niye katılmadım Ben Anayasa’ya sadakat konusunda TBMM de yemin ettim. Güçler ayrılığı ilkesine saygı duyacağıma dair yemin ettim. Yeminimize bağlıyız Herkesin de yeminine bağlı olmasını isteriz. Aksi bir tabloyu çizerseniz, yargıyı siyasallaştırırsanız bu yargı nasıl adaletle karar verecek Davaları hızlandırın diyor yani yargıya talimat veriyor. Biz demokratik bir ülkeyiz’ diyorlar. Bunun neresinde demokrasi var Herkesin Yenikapı ruhuna saygı göstermesi lazım.

kilicdaroglu_1

Birliğe beraber olmaya ihtiyacımız var mı Var ama devletin kurumlarını kimse kendi arka bahçesi haline getirmemeli. Devletin kurumlarını kendi arka bahçeniz haline dönüştürürseniz Anayasa’dan hareketle yargıya kimsenin emir ve talimat veremeyeceğinin altını çizen Kılıçdaroğlu Başta yargıya kendi görevinizi biliniz. Adaleti başkalarına teslim etmeyiniz. Adalet, devletin temelidir. Bütün Cumhurbaşkanları, bütün genel başkanlar, bütün vatandaşlar yani kainat adaletin etrafında döner. Adalet bu kadar kutsaldır. Adalete gölge düşürdüğünüz andan itibaren devleti devlet olmaktan çıkarırsınız. Anayasa’da da bu kurulmuştur. Hiç kimse emir ve talimat veremez diyor yargıya dedi CHP lideri Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü Hiç kimse şunu söyleyemez. CHP Genel Başkanı bu ülkenin birliği ve bütünlüğü için elinden gelen çabayı göstermedi.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları