Ülkemizde milyonlarca kişinin sıkıntısı olan kireçlenme yol açtığı ağrılar nedeniyle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Bu yazımızda kireçlenmeye bitkisel çözüm yolları ve kireçlenme için kullanılabilecek doğal tedavi ve bakım yöntemleri hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz. Boyun, diz, el, ayak ve vücudumuzun pek çok alanında ağrılara yol açan kireçlenme kemiklerin birbirine bağlandığı noktalar olan eklemler üzerinde bulunan ve kemiklerin birbirine temas etmeden hareket etmesini sağlayan kıkırdak dokusunun incelmesinden oluşmaktadır. Düzgün bir yüzeyi bulunan kıkırdak dokusu zarar görüp inceldiğinde kemiklerin birleştiği bölgelerde şişlikler ve ağrılar meydana gelir. İleri kireçlenme vakalarında kıkırdak zarı iyice inceldiğinden kemikler birbirine sürtünmeye başlar ve aşınır.

bos

Bunun sonucu olarak eklem normal düzenini kaybederek şekil bozukluğuna neden olur. Genellikle eklem hareketlerinin yoğun olduğu diz, ayak, el, boyun gibi bölgelerde meydana gelen kireçlenme hastalarda farklı şikâyetlere neden olabilmektedir. Pek çok insan kireçlenme bulunan eklemler için bir tedavi yöntemi olmadığını düşünmekte ve çaresizlikle hastalığı kabullenmektedir. Ancak son yıllarda ilaç sektöründe yaşanan gelişmelerle kireçlenme hafifletecek uygulamalar kullanılmaya başlanmıştır. Kireçlenme oluşmaması ya da kireçlenme oluştuktan sonra hastaların kullanabileceği doğal yöntemlerde bulunmaktadır. Vücudunuzun tam anlamıyla dinlenebilmesi ağrının hafiflemesi ve enerji toplamak için düzenli uyku büyük önem taşımaktadır. Kireçlenme ağrısı sırasında eklemlerinize soğuk veya sıcak tampon uygulayarak ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Sıcak tampon kireçlenme bulunan bölgedeki damarları açarak kısa dönemli ağrıları hafifletmektedir.

diz-kireclenmesi

Soğuk tampon ise eklemlerinizde kireçlenmeye bağlı olarak oluşabilecek şişliklerin inmesini sağlayacaktır. Özellikle diz kireçlenmeleri için akupunktur tedavisi dünyada kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ağrıdan dolayı gerilen sinirler şikayetlerin daha şiddetli olarak hissedilmesine yol açacağı için masaj veya meditasyon gibi rahatlama teknikleri kullanmak yararlı olacaktır. Kireçlenme ağrılarını hafifletmek için kilonuzu kontrol altına almalısınız. Fazla kilolar kemiklere ve dolayısıyla eklemlere daha fazla yük bindireceği için eklem ağrılarının artmasına yol açmaktadır. Özellikle diz, ayak ve kalça eklemlerinde ağrılar olan hastalar ideal kilolarına inmelidir. Günlük olarak rutin egzersiz hareketleri yapmak vücudun endorfin salgılamasına ve ağrılarda hafiflemeye neden olur. Günde en az 30 dakika hızlı yürüyüş, yüzme, bisiklete binme ya da aerobik hareketleri yapmalısınız. Dengenizi korumanıza yardımcı olacak yoga, plates gibi egzersizler kireçlenme etkilerinin hafiflemesini sağlayacaktır.Steroid yapıda olmayan bazı ilaçlar kireçlenme neticesinde ortaya çıkan ağrıların hafifletilmesi için kullanılmaktadır. Ancak bu tip ilaçlar aşırı tüketildiğinde mide ülserine yol açabilmektedir. İlaçlarınızı doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yorumlar
  • Misafir
    şimdi

    Bu yorum spoiler (ipucu, detay, vs) içermektedir.

Facebook Yorumları